'Afgan kızı' tutuklandı

Dünyanın 'Afgan kızı' olarak tanıdığı Şerbet Gula Pakistan'da tutuklandı.

'Afgan kızı' tutuklandı


AFP'nin haberine göre, 12 yaşındayken National Geographic fotoğrafçısının fotoğrafını çektiği ve dünyanın 'Afgan kızı' olarak tanıdığı Şerbet Gula, sahte kimlik taşıdığı gerekçesiyle Pakistan'da tutuklandı.

Afganistan sınırındaki Peşaver kentinde yürüttüğü soruşturmayı, iki yıllık çalışma neticesinde tamamlayan Pakistan Federal Araştırma Dairesi, Gula'ya sahte kimlik veren üç Pakistanlı yetkilinin halen arandığını açıkladı.

Şu an 44 yaşında olan Gula'nın, söz konusu dolandırıcılık tespit edildiğinden beri kaçtığı öne sürüldü.

Tutuklanarak evinden alınan Gula'nın, suçlu bulunması halinde yedi yıldan 14 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabileceği belirtildi.

Gula ayrıca 3 bin ila 5 bin dolar arasında da para cezası alabilir.
1984 yılında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekilen ve ertesi sene National Geographic'in Haziran sayısına kapak olan 'Afgan kızı' Şerbet Gula tüm dünyada tanınmıştı.

Tüm dünyada meşhur olan fotoğrafı çekildikten sonra uzun yıllar Gula'nın kim olduğu bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry'nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi Gula'yı bulabilmek için Afganistan'a gitti. Ekip, Afganistan'ın ücra bir bölgesinde Gula'ya ulaşmayı başardı.

Kaynak: http://www.dha.com.tr/

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş