Çavuşoğlu isim vermeden Kerry'i eleştirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Paris'te Suriye toplantısına katıldı. Çavuşoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada isim vermeden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi sert dille eleştirdi.

 Çavuşoğlu isim vermeden Kerry'i eleştirdi

Çavuşoğlu, "Bazıları ayrılmadan önce elini yıkayıp gitmek istiyor. 'Suriye'deki insanların hayatı ne olacak' bunu düşünmüyor" dedi.

''Fikirdaş ülkeler toplantısından bir sonuç çıkmaz''

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu, Paris'te Düzenlenen suriye toplantısını bu sözlerle değerlendirdi. İsim ermeden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi sert dille eleştirdi. Çavuşoğlu, "Bazıları ayrılmadan önce elini yıkayıp gitmek istiyor" dedi.

Çavuşoğlu, "Giderek rejim karşısında tüm dünya zemin kaybetmeye başlamış. Bugün bu fikirdaş toplantılarda bunu gördük. Bazıları da ayrılmadan önce elini yıkayıp gitmek istiyor. 'Suriye'deki insanların hayatı ne olacak' bunu düşünmüyor. Zaten bugüne kadar Suriye'deki başarısızlıkların, bugüne kadarki dramların, DAEŞ'e karşı da başarısızlıkların, yanlış gruplarla, terör örgütleriyle işbirliği yapmanın arkasındaki anlayış da bu oldu" ifadelerini kullandı

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere ve Suudi arabistan'ın Dışişleri Bakanları Paris'te bir araya geldi. Suriye'deki krizini görüştü.

Bakan çavuşoğlu, her toplantıda ayrı bir konunun ele alındığını belirterek tepki gösterdi. "Bu mantıkla bir sonuç çıkmaz" dedi.

Dışişleri Bakanı, "Bir ateşkes yerine, ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm, 'en iyi çözüm siyasi çözüm' diyoruz, bunlara odaklanmak yerine, rejim ve destekçileri her seferinde ne istiyorsa, biz fikirdaş ülkeler olarak bunları konuşmaya başlıyoruz. Dolayısıyla böyle formatta, bu anlayışla konuşmalardan da bir sonuç çıkması mümkün değil.

Çavuşoğlu, Halep'teki durumun giderek kötüleştiğini hatırlattı. Halep'ten ayrılanların can güvenliğinin bulunmadığına dikkat çekti, "Sonrası ne olacak? Ateşkes olacak mı? Ilımlı muhalif güçler buradan ayrıldıktan sonra, diyelim ki böyle bir şey oldu, ondan sonra ne olacak? Gittikleri yerlerde öldürülmeyecek mi? İdlip'te, Humus'ta, diğer yerlerde yine bombalamalar devam etmiyor mu" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de toplantı sonrası yaptığı açıklamada bu konuya vurgu yaptı. Muhalif savaşçıların "Halep'te ya da İdlib'te ölmekten başka seçenekleri kalmıyor" dedi. Rusya'dan ve Esad'dan Halep'ten ayrılanlara merhamet göstermelerini istedi.

Kaynak: http://www.dha.com.tr/

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş