Binlerce sığınmacı Slovenya'da

Macaristan'ın Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından binlerce mülteci bu ülkeden Slovenya'ya geçmeye başladı.

Binlerce sığınmacı Slovenya'da

Büyük çoğunluğu Avusturya, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine doğru gitmek isteyen 2700 mülteci dün Slovenya'ya ulaştı.Slovenya Başbakanı Miro Cerar mülteci akınıyla başa çıkabilmek için ordu birliklerinin hazır bekletildiğini söyledi. Cerar, Avusturya ve Almanya sınırlarını açık tuttukları sürece sığınmacıları kabul etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Macaristan, AB liderlerinin sığınmacı akınını durdurabilmek için bir plan üzerinde anlaşamamaları nedeniyle Hırvatistan sınırını kapattığını açıklamıştı. Macaristan Batı Avrupa'ya doğru giden bir diğer güzergah olan Sırbistan sınırını da geçen ay kapatmıştı.

Dün gün boyunca Hırvatistan'daki yüzlerce sığınmacı, otobüslerle Sırbistan sınırından Slovenya sınırına götürüldü.

Sığınmacıların çoğu Hırvatistan sınırına ulaşmak için haftalar süren bir yolculukla Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan'ı yürüyerek geçti.

Avusturya sınırına otobüsler

Slovenya makamları, sığınmacıları burada kaydettikten sonra Avusturya sınırına geçmeleri için otobüsler ayarladı.

Bir BM Sözcüsü, Slovenya'daki mültecilerin çoğunun Suriyeli, Iraklı ve Afgan olduğunu söyledi. Sözcü Caroline van Buren "Savaştan kaçıyorlar. Yaşamlarını kurtarmak için kaçıyorlar. Diğer ülkelerin tersine Slovenya'nın hazırlanacak zamanı oldu. Mükemmel değil ama işler yürüyor" dedi.

Hırvatistan AB üyesi. Ancak Slovenya ya da Macaristan gibi Schengen Bölgesi'nde değil.

Alman Başbakanı Angela Merkel'in de bugün sığınmacı krizi konusunda Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi bekleniyor. Dün dördü çocuk 12 sığınmacı Türkiye'den Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçerken hayatını kaybetti.

Kaynak: www.bbc.com/turkce

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş