Düşen uçakta AB yetkilileri mi vardı?

Bugün sabah erken saatlerde Malta'dan kalkan bir uçak kalkıştan kısa bir süre sonra yere çakıldı.

Düşen uçakta AB yetkilileri mi vardı?

Uçaktaki 5 kişiden kurtulan olmadı. Ölenlerin AB sınır yetkilileri olduğu iddiası heyecan yarattı. Ancak, Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (FRONTEX) düşen uçağın kendileriyle ilgisi olmadığını bildirdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi de hayatını kaybedenlerin AB yetkilleri olmadığını açıkladı.


Malta’daki Luqa Uluslararası Havaalanı’ndan Libya’nın Misurata kentine gitmek için havaalanan iki pervaneli metroliner tipi uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra henüz belirlenemeyen nedenle havaalanı yakınındaki alana düştü.


Sabah erken saatlerde düşen uçağın enkazı alev aldı. Malta’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Times of Malta’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, uçaktaki 5 kişiden kurtulan olmadı.
Malta Today gazetesi ise düşen hafif motorlu uçağın Lüksemburg’a ait olduğunu ve teyit edilmemiş bilgilere göre, içinde AB ve ABD’ye bağlı askeri yetkililerin olduğunu yazdı.


Bu arada, Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (FRONTEX), yaptığı açıklamayla düşen uçağın kendisine ait olmadığını bildirdi.


Öte yandan, Luqa Uluslararası Havaalanı da kaza sebebiyle ikinci bir emre kadar uçuşlara kapatıldı.


"Malta'da düşen uçakta AB yetkilileri yoktu"


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Malta'daki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin AB yetkilileri olmadığını bildirdi.


Mogherini, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Malta'da kaza yapan uçakta AB yetkilileri yoktu. Uçuşun, AB faaliyetleriye hiçbir ilgisi bulunmuyordu." dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş