Görkemli doğumgünü partisi veren Mugabe'ye büyük tepki

Zimbabve'de 36 yıldır iktidarda olan 92 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin, görkemli etkinliklerle doğumgününü kutlaması, ülkenin açlıkla boğuşuyor olması nedeniyle tepki çekti.

Görkemli doğumgünü partisi veren Mugabe'ye büyük tepki

Zimbabve'de 36 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Robert Mugabe, 92’nci yaş gününü kutladı. Ülkesi açlıkla boğuşan Mugabe’nin bir hafta süren doğum günü etkinlikleri için 800 bin dolar harcandı. Dünyanın en yaşlı siyasi lideri unvanını elinde bulunduran Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe’nin 92’nci yaş gününü kutlamak için bir dizi görkemli etkinlik düzenlendi.


Hürriyet'te yer alan habere göre, Mugabe’nin doğum günü şerefine yapılan en büyük kutlama dün UNESCO Dünya Mirası listesindeki Zimbabve Harabeleri’nde gerçekleşti. Yüzlerce hayvanın kurban edildiği şölene en az 50 bin kişinin katıldığı açıklandı. Parti için çok sayıda pasta hazırlandı. Afrika kıtası ve Zimbabve Harabeleri şeklindeki pastalar dikkat çekti. Zimbabve Harabeleri şeklindeki pastanın 92 kilogram olduğu açıklandı.

Zimbabve basını, kutlamaların yaklaşık 800 bin dolara mâl olduğunu tahmin ettiklerini söyledi ve “ülke aşırı kuraklık ve kriz ile boğuşurken cumhurbaşkanının doğum günü için bu kadar para ve emek harcamasının” ülkedeki muhalifleri kızdırdığını dile getirdi.


NEYİ KUTLUYORUZ?

Siyasi analist Takavafira Zhou, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Ülkemizin ekonomisini çökerten, bizi dilenciler ve satıcılardan ibaret bir ulus haline getiren 92 yaşında bir adamın doğum gününün kutlanacak yanı olduğunu düşünmüyorum. Onlar şölende ziyafet çekerken, kutlama alanının hemen dışından aç insanlar olacak" dedi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş