Hindistan'dan kadın turistlere uyarı: Etek giymeyin, gece çıkmayın

Hindistan, havalimanında verilen 'yapılması ve yapılmaması gereken şeyler listesinde' ülkeye gelen turistlere, etek giymemeleri ve küçük yerleşim yerlerinde gece yalnız dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu.

Hindistan'dan kadın turistlere uyarı: Etek giymeyin, gece çıkmayın

Sputnik Türkiye'nin yerel basından aktardığı habere göre, Hindistan Kültür Bakanı Mahesh Sharma, havaalanında verilen 'yapılması ve yapılmaması gereken şeyler listesinde' turistlere, etek giymemeleri ve küçük yerleşim yerlerinde gece yalnız dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. Sharma, kendine yönelik eleştirilerin artmasının ardından, uyarının, 'dini yerler' için geçerli olduğunu ve 'turistlerin güvenliği' için söylendiğini ifade etti.

Hindistan'ın 'kültürel bir ülke' olduğunu belirten Sharma, "Tapınaklar için farklı birkıyafet kodumuz var. Giyinirken bunların unutulmamasını rica ediyoruz" dedi. Turistlere ne giyip giymeyeceklerini söylemediklerini vurgulayan Sharma, "Sadece gece dışarı çıkarken dikkatli olmaları gerektiğini söylüyoruz.

Turistler eğer küçük kentlerde bulunuyorlarsa, geceleri yalnız dışarı çıkmamalı ya da etek giymemeliler. Hiç kimsenin kıyafetini veya düşünce şeklini değiştirmeye çalışmaya hakkımız yok" değerlendirmesini yaptı. Sharma, geçen yıl yaptığı açıklamada da 'kızların gece dışarı çıkmasının Hindistan kültüründe yer almadığını' savunmuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş