İsrail Filistinli kızı böyle öldürdü​

İsrail askerlerinin öldürdüğü 18 yaşındaki Filistinli Hedil el-Heşlemun’un vurulmadan saniyeler önce çekilen fotoğrafları yayınlandı.

İsrail Filistinli kızı böyle öldürdü​

  Fotoğraflarda İsrailli güvenlik güçlerinin otomatik silahlarını Heşlemun'a doğrulttuğu görülüyor.

  Anadolu Ajansı’nın (AA) Filistin resmi haber sitesi WAFA’dan aktardığına göre; dün Halil kentinin Eş-Şüheda Caddesi’nin girişindeki askeri kontrol noktasından geçen Filistinli kız, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu karnından yaralandı.

  Haberde, İsrail askerlerinin, yaklaşık yarım saat boyunca yaralı haldeki Hedil el-Heşlemun’a sağlık ekiplerinin müdahalede bulunmasına izin vermediği ifade edilirken, kızın daha sonra sevk edildiği hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.  'ASKERLERİ BIÇAKLAMAYA ÇALIŞTI' İDDİASI

  İsrail ordusu ise Filistinli kızın İsrail askerini bıçaklama girişiminde bulunması üzerine ateş açıldığını savundu.

  Hedil el-Heşlemun’un acılı babası AA’ya verdiği demeçte, "İsrail askerleri kızımı soğukkanlılıkla öldürdü. Vahşice ve kasıtlı olarak öldürdüler. Hedil'i durdurma imkânları vardı ama bunu yapmadılar ve kayıtsızca öldürdüler" diye konuştu.  İngiliz Daily Mail'in Filistin medyasından aktardığı habere göre; üniversite öğrencisi olduğu belirtilen genç kız, çantasında ne olduğunu göstermediği ve peçesini açmayı reddettiği için 10 kurşunla vuruldu.  Dünyayı şoke eden olayın ardından Filistinliler ve İsrail güçleri arasında arbede yaşandığı, İsrail askerlerinin olay yerinde toplanan grubu dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

  DÜN BİR FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

  Dün El-Halil kentinde yaşanan bir başka olayda da adının Abdulhalim Mahmud el-Teleheme olduğu belirtilen Filistinli bir genç yine İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. İsrail askerlerinin 21 yaşındaki Teleheme’ye de sağlık ekiplerinin müdahale etmesine izin vermediği öne sürüldü.

  İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise Teleheme'nin İsrail askerlerine atmak istediği bombanın elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği savunuldu.


  Filistinli genç kız öldürüldükten sonra olay mahallini gösteren bir video da yayınlandı. Görüntülerde, İsrail askerleri genç kızın cansız bedenini çitin altından sürükleyerek çıkarıyor.

  New York Times'a konuşan bir tanık ise kızın çantasının içindekileri gösterdiği sırada vurulduğunu söyledi.

  Kaynak: www.hurriyet.com.tr

  Emoji ile tepki ver!

  Yorumunu Paylaş