NATO: Rusya'nın ihlali 'kaza' değil

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiği olayların,

NATO: Rusya'nın ihlali 'kaza' değil

  Rusya, ihlallerin hava muhalefetinden kaynakladığını öne sürmüştü.

  Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri, "Bu bir kaza değil. Bu ciddi bir ihlal" dedi.

  RUSYA'DAN NATO'YA TÜRKİYE CEVABI

  Stoltenberg, Rusya'nın yaptığı iki ihlalin de süresinin birkaç saniyeden uzun olmasının,Moskova'nın izahatıyla ilgili şüphe uyandırdığını belirtti. Stoltenberg, "Bu ihlal, geçmişte Avrupa'da gördüğümüz ihlallerden daha uzun sürdü" dedi.

  NATO Genel Sekreteri, "Amaçları hakkında spekülasyon yapmayacağım. Ama bu bir kaza gibi görünmüyor. Bu yüzden çok ciddiye alıyoruz" diye konuştu.

  "AÇIK MESAJ VERDİK"

  Stoltenberg, "Başka bir ülkenin hava sahasının ihlal edilmesi zaten kabul edilemez. Ayrıca bu olaylar tehlikeli şeylere de sebep olabilir. Bir daha tekrarlanmaması önemli ve bu yüzde açık bir mesaj verdik" dedi.

  Konuyla ilgili Rusya'dan izahat istediklerini fakat "gerçek bir açıklama" gelmediğini ifade eden Stoltenberg, NATO'nun askeri yetkililerinin Rusya ile doğrudan temasa geçmesinin gündemde olduğunu belirtti.

  Stoltenberg ayrıca, "Rus güçlerinin Suriye'de toplandığını ve güçlendiğini gördük ama sayı veremeyeceğim. Kara birlikleri de var, hava güçleri de var, deniz birlikleri de var. Rusya'nın askeri güçlerini artırdığını görmekteyiz. Son haftalarda gördüğümüz bu" ifadesini kullandı.

  ABD DE "KAZA DEĞİL" DEMİŞTİ

  ABD'li yetkililer de dün yaptıkları açıklamalarda, Rusya'nın ihlallerinin "kaza gibi görünmediğini" ifade etmişlerdi.

  Kaynak: www.hurriyet.com.tr

  Emoji ile tepki ver!

  Yorumunu Paylaş