Patates kızartmasının 362 lira olduğu ülke

Dünyada enflasyon oranının en yüksek olduğu ülke Venezuela’da, Mc Donald's'tan alınacak bir patates kızartması 79 dolar.

Patates kızartmasının 362 lira olduğu ülke

  Venezuela’da, fast food severler McDonald’s’tan standart bir patates kızartması yemek için resmi rakamlara göre 800 bolivarı yani 79 doları gözden çıkarmak zorunda. Daha fazla patates yemek isteyenler ise büyük boy için 126 dolar gibi bir rakam ödemek durumunda. Türkiye’de bu ürünün standart boyu için ödenen para 4,5 lira. Yani Türkiye’de Venezuela’da alınacak büyük boy patatesten tam 80 tane alınabiliyor.

  AP’nin haberine göre, Venezuela'da geçen yıl patates ithalatının yüzde 85 azalmasından dolayı McDonald's, Ocak ayında patates kızartmalarını ülkedeki 100’den fazla şubesinde menüsünden çıkarmıştı.

  Şirket, hafta başında sosyal medya üzerinden ve sokaklardaki büyük billboardlardan satışların yeniden başlayacağını duyurdu.

  Hatta sosyal medya üzerinden geri sayımlara bile başladılar.

  BÜYÜK HEYECAN YARATTI

  AP’nin haberine göre, Venezuela’nın başkenti Caracas’ta öğle yemeğine çıkan çalışanlar fast-food zinciri önünde uzun kuyruklar oluşturup, patates kızartmasının gerçekten yeniden satılıp satılmayacağını sordu.

  Fast-food zincirinin satışçılarından biri ise şöyle konuştu:

  “Müşteriler gerçekten çok heyecanlı ama onlara fiyatları söylediğimizde çok sevinmeyecekler.”

  YEREL ÜRÜNDEN YÜZDE 20 DAHA PAHALI

  Caracas’da, ABD’li şirketin ürününe alternatif olarak yine patates benzeri “Cassava” adı verilen kökü nişastalı olmasından dolayı kızartılabilen bir ürün var.

  Türkçe’de “Monyak” adıyla geçen bu ürün, patatese yakın tada sahip.

  Venezuela'daki patates benzeri ürün böyle görünüyor

  Bu ürünün fiyatı standart patates kızartması fiyatlarına çok yakın.

  KARA BORSADA AYLIK KAZANCIN YÜZDE 10’U

  Resmi rakamlar denmesinin nedeni ise Venezuela’da kara borsanın ticarette neredeyse standart haline gelmesinden kaynaklanıyor.

  Kara borsada bu patates kızartmaları standart ölçü için 64 cent, büyük boy içinse 1,15 dolardan satışa çıkıyor.

  Karaborsa fiyatlarına göre, Venezuelalı bir vatandaşın aylık asgari ücreti 13 dolar.

  Bu da yine kara borsa fiyatlarına göre normal bir vatandaşın aylık ücretinin yüzde 10’nunu patates kızartmasına vermesi anlamına geliyor.

  Caracas sokaklarına büyük afişler asıldı

  DİĞER ÜLKELERDE NE KADAR?

  Dünyanın en büyük ekonomilerine bakıldığında fast-food zincirinin patates fiyatları ülkelerin kendi para birimlerine göre belirli bir standartta.

  Örneğin yaşamın en pahalı olduğu şehirler listesinde her zaman ilk sırada yer alan Londra’da patates kızartmasının fiyatları küçük, orta ve büyük boylar için sırasıyla 0.99, 1.09, 1.39 İngiliz Sterlini.

  Dünyanın en büyük ekonomisi ve McDonald’s’ın ana vatanı ABD’de ise fiyatlara bakıldığında, New York’ta sırasıyla, 1,39,1,69,1,89 dolar olarak satışa sunuluyor.

  Avrupa’ya bakıldığında, Paris’te standart bir patates kızartması için 1,9 Euro’nun ödendiği görülüyor.

  Türkiye’de standart patates kızartması fiyatı 4,5 lira.

  NEDEN BU KADAR PAHALI?

  Venezuela’da belli başlı yiyeceklerde fiyatın bu kadar yüksek olmasının tek nedeni ülkedeki stokların neredeyse tükenmesi ve ülkedeki sıkı kur kontrolleri.

  Para politikasının sıkı olması dolar üzerinden ithali neredeyse imkansız hale getiriyor.

  Bu da belli ürünlerde ithalatı durma noktasına getirdi.

  2014 yılında, patates ithalatı yüzde 85 oranında azaldı.

  Kaynak: www.hurriyet.com.tr

  Emoji ile tepki ver!

  Yorumunu Paylaş