Son dakika açıklaması ABD'den: Durdurduk...

Rusya ile Suriye görüşmeleri durduruldu

Son dakika açıklaması ABD'den: Durdurduk...

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Suriye konusundaki görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı.
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Rusya ile yapılan Suriye görüşmeleri hakkında bir açıklama geldi. Rusya ile Suriye konusundaki görüşmelerin durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, Rusya'nın taahhütlerini yerine getirmediği belirtildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, “ABD, Rusya’yla ateşkes anlaşmasının sürdürülmesi için kurulan ikili kanallardaki katılımını askıya alıyor” dedi. ABD’nin Ortak Uygulama Merkezi’nin (JIC) kurulması çalışmalarında bulunan personeli geri çekmeye hazırlandığını ifade eden Kirby, Suriye üzerindeki hava operasyonları konusundaki iletişim kanalların açık kalacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin 9 Eylül’de ilan ettikleri ateşkesin bozulmasıyla ilgili Rusya ve Suriye’yi suçlayan Kirby, “Ne yazık ki, Rusya verdiği sözleri yerine getiremedi ve Suriye yönetiminin Moskova’nın kabul ettiği anlaşmalara uyumunu sağlamakta isteksiz ya da başarısız oldular” diye konuştu.
İki ülke, Suriye genelinde 12 Eylül'de ateşkesin başlaması konusunda anlaşmıştı. Anlaşmaya göre ateşkes 7 gün boyunca başarılı olursa, ABD ve Rusya ortak harekat merkezi kurarak IŞİD ve El-Nusra cephesiyle birlikte mücadele edecekti.
Bir haftalık sürenin sona ermesine kısa bir süre kala Halep'in, Esad güçleri tarafından vurulmasıyla ateşkes başarısız olmuştu.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş