Suriye'de Rakka operasyonu başladı

Suriye'de terör örgütü IŞİD'in kalesi olarak bilinen Rakka'ya düzenlenmesi planlanan kara operasyonu başladı.

Suriye'de Rakka operasyonu başladı

Operasyon kapsamında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçaklarının da Rakka çevresindeki IŞİD mevzilerini bombaladığı bildirildi.

DHA'nın haberine göre, Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinin IŞİD'in elinden geri alınması için uzun süredir hazırlığı yapılan operasyonun bugün saat 14.00 sıralarında başladığı belirtildi.

Yerel kaynaklar, operasyona içerisinde terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG ‘nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin yanı sıra Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugayları'nın da katıldığını bildirdi. CİHAN'ın haberine göre, kara operasyonuna katılan silahlı muhalif sayısı 12 bin civarında.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkan Mesut Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ’Rudaw’ adlı internet haber kuruluşunun haberine göre, Kobani’nin 50 kilometre güneyinde bulunan Ayn İsa kasabasından üç kol halinde başlatılan operasyonun ilk hedefin Rakka’yı kuzeyden kuşatmak olduğu bildirildi.

Bir süre önce Suriye’nin Rojava bölgesinde bulunan Kobani’ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri’nin yetkilileri ve komutanları ile görüşmüştü. ABD’li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD’li komutan Votel, Suriye’den sonra Ankara’ya gelmişti.

Sputnik'in haberine göre, operasyon kapsamında ABD öncülüğündeki koalisyonuçakları da Rakka çevresindeki IŞİD mevzilerini bombalıyor.

250 ABD ASKERİ KOBANİ’DE

CİHAN'ın Rus basınından aktardığı habere göre; Rakka'ya gerçekleştirilen operasyon kapsamında 250 ABD askerinin Kobani'ye geldiği belirtildi. ABD askerlerinin, çatışmalara katılmayacağı, Demokratik Suriye Güçleri'ne ağır silah eğitimi vereceği kaydedildi.

ABD askerlerinin, YPG'nin de içinde olduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne ağır silah eğitimi vereceği ve Rakka operasyonu sırasında koalisyon uçaklarıyla koordinasyonu sağlayacağı ifade edildi.

Demokratik Suriye Güçleri sözcülerinden Tackır Kobani, ABD askerlerinin dün Kamışlı üzerinden Kobani’ye geldiğini doğruladı.

IŞİD ile mücadele kapsamında hali hazırda Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde 600 ABD askeri bulunuyor.

CENTCOM gitti NATO geliyor (Uğur ERGAN / ANKARA)

SURİYE’de IŞİD’in merkezi konumundaki Rakka’ya operasyon planlarının sıkça konuşulduğu bir dönemde, Türkiye’ye üst düzey askeri ziyaretlerin sıklaşması dikkat çekiyor. Dün ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’i ağırlayan başkent Ankara, yarın da NATO Müttefik Harekat Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti’yi ağırlayacak. Orgeneral Scaparrotti’nin geleceğini Genelkurmay Başkanlığı duyurdu. NATO Komutanı’nın Genelkurmay Karargahı’ndaki temaslarında Suriye ve Irak’ta yaşananlar gelişmeler önemli yer tutacak. CENTCOM Komutanı General Votel dün Genelkurmay Kararaghı’nda Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüşmüştü. Bu görüşmede Rakka’ya yönelik askeri planlar ele alınırken Türk komutan, ABD’nin, PYD’nin silahlı gücü YPG ile işbirliği içinde olmasından rahatsızlık duyduğunu bildirmişti. Ankara, olası bir Rakka operasyonuna Türkiye’nin askeri güçle destek vermesinin söz konusu olmayacağı mesajını CENTCOM Komutanı’na iletmişti.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş