Trump ABD'nin yeni başkanı oldu

ABD'de başkanlık seçimi büyük heyecana sahne oldu. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, son olarak Pensilvanya eyaletinde seçimi Clinton'ın önünde tamamlayarak başkanlık yarışını 274 delegeyle kazandı.

Trump ABD'nin yeni başkanı oldu

ABD'de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, başkan seçilebilmek için gerekli delege sayısı olan 270'i aşarak ABD'nin 45. başkanı oldu.

Trump Georgia, Utah ve Iawo ve Pensilvanya eyaletlerindeki başarıyla delege sayısını 274'e çıkardı.
Ohio, Florida ve Kuzey Carolina gibi kritik eyaletleri kazanan Trump, son olarak Georgia, Utah ve Iawo ve Pensilvanya eyaletlerinde de rakibine üstünlük kurdu.

Trump, bu sonuçlarla seçici kurul delege sayısını 274'e yükseltti. Böylelikle Trump kendisini başkanlığa götürecek 270 sayısını aşmış oldu.

Trump, şimdiye kadar Florida, Wisconsin, Iowa, Georgia, Ohio, Kentucky, Utah, Indiana, Batı Virginia, Güney Karolina, Montana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Wyoming, Teksas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Arkansas ve Pensilvanya eyaletlerinde oyların çoğunluğunu aldı. Trump, 274 seçici kurul delegesi kazandı.

Clinton ise Kaliforniya, Nevada, Washington State Hawai, Oregon, Virginia, Rhode Island, Illinois, New York, Vermont, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Delaware ile başkent Washington DC ve Connecticut eyaletlerini kazanarak 215 delegeye ulaştı

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş