Türk Akımı'nda imzalar atıldı

23. Dünya Enerji Kongresi pek çok lideri İstanbul'da buluşturdu.

Türk Akımı'nda imzalar atıldı

Uçak krizinin ardından Rusya lideri Vladimir Putin ilk kez İstanbul'a geldi. Putin 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatıp, Türk halkını tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, ''Bu kongrenin katılımcıları bizim demokrasi mücadelemize destek veren isimlerdir" ifadelerini kullandı. Kongrenin ardından Putin, Erdoğan ile Mabeyn Köşkü'nde biraraya geldi. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.
Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan "Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi" için hükümetler arası anlaşma imzaladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 saat 40 dakika süren görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi. Türk Akımı anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı. Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor.
Proje, ilk kez Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.
İki lider anlaşmanın imzalanmasından sonra ortak basın açıklaması düzenledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;


"Bugün gerçekten Sayın Başkan'la (Putin) dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak hale geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır."
"Tabii çok da hassas bir konu; bölgedeki mevcut gelişmeler. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı Operasyonu'nu kendileriyle (Putin) görüştük. Bu konuda ne gibi iş birliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Özellikle Halep'teki gelişmelerde, insani yardım konusunda ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki insanlar bir an önce barışa, huzura kavuşsunlar."
"Bir diğer tabii önemli adım, Türk Akımı konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı'yla ilgili olarak da sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk."
"Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında, mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım."


Putin'in açıklamalarından satır başları;


"Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye'den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya'ya tekrar ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar sonuçta. Çünkü Rusya'daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor. Türkiye'den bu kalemler Rusya'ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir."
"Türkiye'ye verilen doğalgazın fiyatında indirim konusunda mutabık kaldık."
"Halep'e insani yardım ulaştırılması konusunda Türkiye ile aynı görüşteyiz. Halep'e insani yardım ulaştırılmasını biz de istiyoruz ama önerimizi ABD kabul etmiyor. "

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş