Türkiye ve Rusya garantörlüğünde Suriye’de ateşkes

Suriye’de Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde ateşkese varıldı. Açıklamayı Rusya Devlet Başkanı Putin yaptı. Ateşkese El Nusra Cephesi ve DEAŞ dahil edilmedi. Rus tarafı, 7 muhalif grubun Esad yönetimiyle anlaştığını ve bu grupların toplam 60 bin militanı kapsadığını bildirdi. Ateşkes, yerel saatle 00.00'da (TSİ 01.00) yürürlüğe girdi.

Türkiye ve Rusya garantörlüğünde Suriye’de ateşkes

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de rejim ordusuyla muhalif gruplar arasında ateşkese varıldığını açıkladı. Moskova’da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan Suriye’deki son gelişmelerle ilgili bilgi aldıktan sonra Putin ateşkesi açıkladı ve şu bilgileri verdi:

ÜÇ AŞAMALI ANLAŞMA

Putin, “Suriye yönetimiyle muhalifler arasında ülke çapında ateşkes ilan edilmesini öngören anlaşma sağlandı. Aslında yapılan anlaşma üç belgeden oluşuyor. İlkinde Şam yönetimiyle silahlı muhalefet ateşkes ilanı konusunda anlaştı. İkinci belge militanların silahsızlanması ve ateşkes denetiminin sağlanması mekanizmasını tarif ediyor. Nihai üçüncü belge ise tarafların barış görüşmeleri için masaya oturmaya hazır olduklarını deklare ediyor. Böylece ateşkesin yanı sıra Astana sürecinin başlaması için gerekli şartlar sağlanmış oluyor” dedi.

RUSYA ASKER ÇEKEBİLİR

Rus tarafı ayrıca Suriye’de sağlanan bu gelişmenin yaklaşık bir hafta önce Moskova’da bir araya gelen Rusya-Türkiye-İran dışişleri bakanları zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştiğini vurguladı. Öte yandan Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’nın önerisi üzerine Suriye’deki Rus askeri varlığının azaltılmasını kabul ettiğini söyledi. Rusya’nın terörle mücadele faaliyetlerine mutlaka devam edeceğinin de altını çizen Putin, “Suriye hükümetine terörle mücadele desteği vermeyi sürdüreceğiz. Tartus ve Hmeymim’deki Rus askeri üslerinin geliştirilmesi konusundaki anlaşmalara da bağlı kalacağız” dedi.

‘TÜRKİYE VE RUSYA GARANTÖR’

Dışişleri Bakanlığı da Suriye’de çatışan taraflar arasında ülke genelinde gece saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varıldığını duyurdu. Ateşkesin memnuniyetle karşılandığı ifade edilen açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından terör örgütü kabul edilen grupların bu mutabakatın dışında olduğu ve düzenlemeye Türkiye ve Rusya’nın garantör sıfatıyla destek verdiği vurgulandı.

ÇATIŞMALAR DURACAK

Tarafların, düzenlemeyle hava saldırıları dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt ettiğinin altının çizildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu ateşkese tüm tarafların riayet etmesi önem taşımaktadır. Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumuna güçlü destek vermekte olup bunun takibini de birlikte yapacaklardır. Sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan ülkelerin de ateşkesin idamesi yolunda gerekli desteği sağlaması kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.”

Suriye ordusu ise geceyarısı itibariyle ateşkese uyacağını açıkladı. SANA ajansının yayınladığı açıklamada, anlaşmanın Suriye ordusunun elde ettiği başarılar sonrasına denk geldiğine işaret edildi. Bu ifadeyle Halep’in geri alınmasını kastedildiği belirtildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş