ABD'li şirket Komili ve Kırlangıç'ı alıyor

ABD'li gıda şirketi Bunge, Anadolu Grubu şirketi Ana Gıda'yı satın alıyor. Ana Gıda'nın markaları arasında Komili ve Kırlangıç zeytinyağları bulunuyor.

 ABD'li şirket Komili ve Kırlangıç'ı alıyor

ABD'li gıda şirketi Bunge, Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi Ana Gıda’nın satın alımı konusunda kesin anlaşma sürecine girildiğini duyurdu.

Koninklijke Bunge B.V.(Bunge), hisselerin yüzde 55.25’ini Anadolu Endüstri Holding A.Ş.(AHE)’den alırken, kalan yüzde 44.75 hisseyi ise SEEF Foods S.A.R.I.’dan aldı.

Bunge Türkiye Genel Müdürü Paul Ayton, Ana Gıda şirket satın alımının, Bunge’yi yüksek katma değerli zeytinyağı pazarına lider konumdan sokarak, ürün yelpazesini genişleteceğini söyledi. Ayton, “Her iki şirketin bilgi ve uzmanlığını tam gıda zinciri bakış açısıyla birleştirerek üstün nitelikli ürünler ve yüksek müşteri hizmet kalitesine ulaştırıyor olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.
Birleşmeyle birlikte Ana Gıda’nın sahip olduğu dağıtım ağı, Bunge’nin Türkiye çapında müşterilerine erişimini de arttıracak.

Bunge EMEA CEO’su Tommy Jensen, “Bu satın alma, katma değerli ürünlere daha fazla odaklanarak ürün çeşitliliğimizi güçlendirme stratejimizle tam olarak uyum göstermektedir. EMEA bölgesinin bitkisel yağlar sektöründeki en büyük ve en hızlı büyüyen pazarında, hali hazırda var olan faaliyetlerimizi de pekiştirecektir” dedi.

Satın alma işleminin tamamlanması için Rekabet Kurumu'nun onayı gerekiyor.

ASIRLIK ZEYTİNYAĞI MARKALARININ SAHİBİ

2001 yılında kurulan Ana Gıda, yüzde 30’a yakın pazar payıyla Türkiye’de zeytinyağı sektöründe lider konumunda bulunuyor.

Anadolu Grubu şirketi olan Ana Gıda'nın bünyesinde Komili, Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra markaları bulunuyor. Komili, 1878 yılından, Kırlangıç markası ise 1953 yılından beri üretiliyor. Sezai Ömer Madra markasının geçmişi ise 1914 yılına dayanıyor.

DAHA ÖNCE DE SALAT'I ALMIŞTI

ABD'li şirket, yağ sektöründe bir dönemin fenomen markası Salat'ı da 2013'te bünyesine katmıştı.

40'TAN FAZLA ÜLKEDE FAALİYETTE

ABD'li gıda şirketi Bunge, 40’tan fazla ülkede yaklaşık 35 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş