Başbakan Yardımcısı Şimşek: Not düşüşünü ciddiye alıyoruz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şişmek, Moody’s’in, geçtiğimiz Cuma gecesi aldığı not indirim kararı sonrası değerlendirmelerde bulundu. "Not düşüşünü biz ciddiye alıyoruz” diyen Şimşek, notu artırmak için yeniden çaba içinde olunacağını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Not düşüşünü ciddiye alıyoruz

Anadolu Ajansı Editör Masası'nın konuğu olan Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in aldığı not indirimi kararını önemsediklerini belirtti. “Not düşüşünü biz ciddiye alıyoruz” diyen Şimşek, orta uzun vadede notu artırmak için çaba içinde olacaklarını vurguladı.

Şimşek, Türkiye’den önce, Brezilya ve Rusya’da da not indirimlerinin olduğunu hatırlatarak, bu ülkelerde ortaya çıkan olumsuz etkinin, Türkiye’ye kıyasla daha yüksek olduğunu aktardı. Not indirimi için “Bu, dünyanın sonu da değil, önemsiz de değil” yorumu yapan Şimşek, yatırımcıların sadece kredi derecelendirme kuruluşlarının kararına bakmadıklarını da aktardı.

Moody’s de geçen Cuma gecesi Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviye olan ‘Baa3’ notunu bir basamak düşürerek ‘Ba1’ seviyesine çekmişti.

GUATEMALA VE FAS İLE NOTUMUZ AYNI

EN yükseği ‘Aaa’ ve en düşüğü ‘D’ ile ülkeleri 10 farklı notla değerlendiren Moody’s, Güney Afrika, Brezilya, Malezya, Endonezya gibi ülkeleri yatırım yapılabilir ülke seviyesinde değerlendirirken, Türkiye gibi yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında olan ‘Ba1’ notu ile değerlendirdiği ülkeler ise şöyle:

*Türkiye

*Azerbaycan

*Kosta Rika

*Guatemala

*Macaristan

*Fas

*Paraguay

*Portekiz

* Rusya

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş