​Dolar 2.79’a dayandı

Fed dün dünyanın en büyük ekonomisine dair parlak bir görüntü çizmesiyle dolar küresel piyasalarda değer kazandı.

​Dolar 2.79’a dayandı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün dünyanın en büyük ekonomisine dair parlak bir görüntü çizmesiyle dolar küresel piyasalarda değer kazanırken dolar/TL de buna paralel güne yükselişle başladı. Dolar 2.78'i geçerek 2.7842'ye kadar çıktı. Gün içinde TL, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarından aldığı destekle değerlendi ve 2,77 seviyesinin altına geriledi ve 10.46 itibariyle 2,7630'a kadar düştü. Ancak doların yurtdışındaki hareketine paralel, Türkiye'deki güvenlik endişelerinin etkisiyle TL'de yine değer kaybı yaşandı. 12.37 itibariyle dolar, Türk Lirası karşısında 2,79 seviyesini gördü.

Fed açıklamasında ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini söyleyerek, politika yapıcıların Eylül ayındaki bir sonraki toplantısında faizleri artırmaları için kapıyı açık bıraktı.

Geçen hafta Pazartesi günü işlem gördüğü 2.6550 seviyelerinden bu hafta 2.7770'e kadar yükselen dolar/TL dün akşam saatlerinde 2.76 civarında işlem görüyordu. Dolar/TL Fed açıklaması ile 2.7750'ye kadar yükseldikten sonra bu sabah 0822 itibarıyla 2.7661/2.7744 seviyesindeydi. Dolar 2.7842'ye kadar çıktı.

TL, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarından aldığı destekle değerlendi ve 2,77 seviyesinin altına geriledi. Dolar/TL, 10.46 itibariyle 2,7630'a kadar geriledi.

TL'nin değer kaybında, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Fed'in faiz artışıyla birlikte zorunlu karşılıklara ödeyecekleri faizi yükselteceklerini söylemesi etkili olmuştu.

ŞEHİT HABERLERİ ETKİLEDİ

Öğlen Şırnak'tan gelen saldırı haberlerinin ardından, Türk Lirası'nda değer kaybı görüldü ve dolar/TL, 2,79'a kadar yükseldi.

İÇ GÜVENLİK VE SİYASET İZLENİYOR

Suruç'ta geçen hafta meydana gelen patlamanın ardından yurtiçinde kolluk kuvvetlerine karşı gerçekleştirilen saldırılar güvenlik kaygılarını artırırken seçimlerin üzerinden iki aya yakın bir süre geçmesine karşın henüz erken seçim olasılığının ortadan kalkmamış olması piyasada baskı yaratmaya devam ediyor.

Koalisyon görüşmeleri kapsamında bugün saat 1300'da bir araya gelecek olan AKP ve CHP heyetleri arasındaki görüşmenin ardından yapılacak açıklamalar yakından izlenecek.

İç ve dış güvenlik endişeleri ve siyasi belirsizlikle Suruç patlamasından beri gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışan TL dolar karşısında yüzde 5'e yaklaşan değer kayıpları yaşarken, gösterge tahvil faizleri 100 baz puana kadar yükseldi.

Tahvil-bono piyasasında ise iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.10 seviyesindeydi. On yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.79 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.74 oldu.

www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş