Dolar güne böyle başladı

HDP'li 7 milletvekilin tutuklanması, Diyarbakır'da gerçekleşen bombalı saldırının içeride siyasi tansiyonu artırmasıyla 3.1735 ile tarihi zirvesini test eden dolar/TL bugün güne 3.15 seviyesinde sert düşüşle başladı.

Dolar güne böyle başladı


Cuma günü 3.1735'e kadar yükselerek tarihi zirvesini yineleyen dolar/TL, bu sabah 09.06 itibarıyla 3.1490/3.1510 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü 3.34 civarında olan sepet bazında TL, aynı saatte 3.3176/3.3199, 3.52 civarındaki euro/TL ise 3.4867/3.4888 seviyesinden işlem görüyor.

Bankacılar S&P'nin "beklenmedik" not görünüm artışının da desteğiyle dolar/TL'nin iyimserlikle güne başladığını belirtirken kuru destekleyen bir diğer gelişmenin ise ABD piyasalarının bu hafta sonuçlanacak seçime ilişkin beklentilerle iyimser seyri gösterdiler.

FBI'ın ABD'de Demokrat partinin başkan adayı Hillary Clinton hakkında başlattığı ikinci incelemede cezai kovuşturmaya gerek olmadığını açıklamasının ardından Clinton'un başkanlık yarışı hakkındaki endişeleri hafiflerken, 35 yıldır ilk defa dokuz gündür art arda düşüş kaydeden S&P 500 endeksinin vadeli işlemleri yüzde 1.2 yükseldi.
İYİMSERLİĞİN KALICILIĞI SORU İŞARETİ
Bankacılar küresel ve S&P kararı sonrası piyasalarda yaşanan iyimserliğin kalıcı olup olmayacağının ise soru işaretleri içerdiğini belirtiyorlar.
DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci küresel piyasalardaki olumlu tablonun günün kalanında da piyasada hissedileceğini belirtirken "Türk mali piyasaları açısından Kıbrıs görüşmelerinin başlıyor olması ve S&P'nin Cuma günü not görünümünü durağana yükseltmesi olumlu haberler gibi görünüyor olsa da Cuma günkü sert satışlara yol açan hava aynen korunuyor" dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş