Dolarda düşüş sürüyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamaları sonrası sert bir hareketle 3,46 liraya kadar gerileyen dolar, bugün 3,42 lira seviyelerine düştü. Euro ise 3,67 liradan alıcı buluyor.

Dolarda düşüş sürüyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamaları sonrası sert bir hareketle 3,46 liraya kadar gerileyen dolar, bugün 3,42 lira seviyelerine düştü. Euro ise 3,67 liradan alıcı buluyor

Kapalıçarşı'da güne 3,44 liranın üzerindebaşlayan dolar/TL kuru, öğle saatlerinde 3,4160 lira seviyelerine kadar geriledi. Euro ise bugün en düşük 3,6658 lirayı gördü.

Çetinkaya'nın açıklamaları sonrası düşüş başladı

Dolar/TL dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın 2017 yılı Para ve Kur Politikası sunumunun ardından etkili olan düşüş ile 3,54 seviyelerinden 3,4318'e kadar geri çekildi ve günü yüzde 2,14 değer kaybı ile 3,4449'dan kapattı.

Çetinkaya, 2017 yılı Para ve Kur Politikası sunumunda, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması, finansal istikrara dair risk oluşması gibi durumların kendileri için önemli olduğunu, bu durumlarda Merkez Bankasının kayıtsız kalmayacağını ve gerekirse tüm araçlarıyla adım atmaya devam edeceğini vurguladı.

TL'ye destek çağrılarına da değinen Çetinkaya, bu yaklaşımı TCMB olarak desteklediklerini söyledi. Çetinkaya ayrıca, son yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantıları kapsamında tedbirlerin reel sektöre dönük şekilleneceğini, TCMB adımlarına dair oradan ilave bir bilgi gelmeyeceğini kaydetti. Çetinkaya'nın sunumunun ardından, dolar/TL 3,54 seviyelerinden düşüşe geçerek 3,4318'i görürken, bugün 3,42 seviyelerine kadar düştü.

Analistler, Çetinkaya'nın sunumunun ardından TL varlıklara ilginin arttığını, buna bağlı olarak TL'nin diğer para birimleri karşısında değer kazandığını, pay ve tahvil piyasalarında ise alımların güçlendiğini ifade etti.

Piyasalarda iyimserlik hakim

Küresel piyasalarda yarın gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde yatırımcıların yeniden pozisyon aldığı dikkati çekerken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında güçlenmesi piyasalardaki iyimser havayı destekledi.

Hafta başında İtalya'daki referandum sonucunun siyasi belirsizliği artırdığı endişeleri ile satış baskısı altında kalan küresel piyasalarda, yatırımcıların pozisyonlarını yeniden ayarlamaları sonucu dolar, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetti, tahvil piyasasına girişler de arttı. ECB'nin yarın gerçekleştireceği toplantıda finans piyasalarındaki kayıpları sınırlayacak bir karar alacağı beklentilerinin gündeme gelmesi de tahvil piyasasındaki iyimserliği destekledi.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş