Giresunlu ısırganla kurtulacak

Sağlıktan, kozmetiğe, tekstilden, otomotiv sektörüne dünyada birçok alanda kullanılan ısırganın Türkiye’de üretime geçmesi adına yapılan ilk çalışma Giresun’un Görele ilçesinde hayata geçirildi.

Giresunlu ısırganla kurtulacak

Görele Belediyesi himayesinde 5 dönümlük arazi üzerinde ısırgan tarlası kuruldu.
5 dönümlük tarlaya diktiler

Görele Belediyesi öncülüğünde, Giresun Valiliği, DOKA ve sivil toplum kuruluşları desteğinde kurulan 5 dönümlük ısırgan tarlasına Almanya’da üretilen özel ısırgan fidanlarından toplam 5 bin adet dikildi. Giresun Valisi Hasan Karahan dikim töreninde, "Giresun ’ısırgancı’ olarak biliniyor fakat birkaç yemeği dışında fazla bir bilgimiz yok. Ancak Espiye ilçemizde ısırgan ipinden çorap üretildiğini biliyoruz" dedi.

4-5 yıla uluslararası firmalar gelir

Projenin koordinatörü Hakan Adanır: "Biz bu ısırganı yok etmek için yılda 5 bin ton zehir kullanıp doğayı kirletiyoruz. Ancak ısırgan tekstil sektörünün önemli bir girdisi. Kanser vakalarının artmasıyla insanların organik kıyafetlere yönelmesi ısırgan lifinin değerini de artırmaya başladı. En gelişmiş enstitünün ısırgan liflerini kullandık. Japonya’da yapılacak testin ardından ısırganımızın fiyatı belirlenecek. 3 sene sonra ısırgan tekstilinin bölgemizde başlamasını hedefliyoruz. 4-5 yıl içinde de uluslararası çapta şirketlerin buraya fabrikalarını kuracağını öngörüyoruz.”

Tekstil, kozmetik, otomotivde kullanılıyor

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener: "Karadeniz bölgesi biliyorsunuz göç veren bir yapıda. Bu göçü önlemek ve alternatif ürünleri ekonomiye kazandırmak adına tekstil, kozmetik, otomotiv alanında faydalanılan ısırganı tarlaya diktik. İki yıl sonra buraya bir tekstil fabrikası getirmek ve tohumunu halkımıza dağıtarak alternatif bir ürün haline getirmeyi planlıyoruz."

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş