Kriz yüzünden çocuklarından vazgeçiyorlar

Venezuela'daki ekonomik kriz nedeniyle aşırı yoksullaşan aileler çocuklarını yeterince besleyemedikleri için başka ailelere veriyor.

 Kriz yüzünden çocuklarından vazgeçiyorlar

Dünyanın en fazla petrol rezervine sahip ülkesi Venezuela'daki ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Ülkenin para birimi Bolivar ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam ederken Venezuelalılar için geçim sıkıntısı günden güne artıyor.

Kriz nedeniyle işsiz kalan, gıda ve ilaç gibi hayati ihtiyaçlara ulaşamayan Venezuelalı aileler çocuklarını besleyemediklerini belirtiyor. O ailelerden biri 7 çocuk annesi Zulay Pulgar. Pulgar 7 yaşındaki kızını komşusuna vermek istediğini söylerken, "Fuhuşa, uyuşturucuya bulaşacağına ya da açlıktan öleceğine başka bir aileye gitmesi onun için daha iyi olur" ifadelerini kullanıyor.

Venezuela hükümeti de kesin sayıyı vermese de son zamanlarda çocuklarını yetiştirme yurtlarına vermek isteyen ya da başkalarına teslim eden ailelerin sayısının arttığını belirtiyor. Sosyal Yardımlaşma Müdürü Angeyeimar Gil, çok zengin muhitlere bırakılmış çocuklarla karşılağtıklarını açıkladı. Gil sokaklarda fuhuş yapmaya başlayan çocuk sayısında da artış yaşandığını belirtiyor.
Kürtajın yasak olduğu petrol zengini Latin Amerika ülkesinde, doğum kontrol hapı ve kondom bulmaksa oldukça güç.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş