ABD, İncirlik'ten silahlı İHA kaldırmaya başladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İncirlik Üssü'nden ilk kez silahlı insansız hava aracı uçurmaya başladığını duyurdu.

ABD, İncirlik'ten silahlı İHA kaldırmaya başladı

ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik Hava Üssü'nden ilk kez silahlı İHA uçurmaya başladığını açıkladı. İncirlik'ten kalkan insansız hava araçlarıyla ilgili bilgi veren Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, "Şu aşamada bir saldırı gerçekleştirilmedi. Ancak hafta sonu silahlı olarak uçmaya başladılar" dedi.

ABD daha önce Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nden sadece silahsız İHA'lar kaldırıyordu. Silahlı uçuşların, Türkiye ile ABD arasında varılan 'İncirlik' mutabakatı çerçevesinde başladığı belirtildi.

HAVADAN DESTEK DOĞRULANDI

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı ayrıca "eğit-donat programı" çerçevesinde oluşturulan güce Suriye'de savaşırlarken ilk kez havadan ateş desteği verildiğini doğruladı.

Pentagon Sözcüsü Davis geçen Cuma günkü çatışmada havadan "savunma destek ateşi" açıldığını söyledi. Ateşin Özgür Suriye Ordusu'yla birlikte eğit donat programı çerçevesinde oluşturulan Yeni Suriye Gücü'nün Nusra Cephesi'yle çatıştığı sırada açıldığı belirtildi. Davis, ABD'nin böylece ilk kez IŞİD militanları dışında bir gruba karşı savunma amaçlı saldırı gerçekleştirmiş olduğunu sözlerine ekledi.

Yüzbaşı Davis ülkesinin Yeni Suriye Gücünü (YSG) "kime karşı gelirlerse gelsinler" savunma desteği vereceğini vurguladı. Eğer bu gruplar rejim güçlerinin saldırısına uğrarsa, ABD jetleri Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez doğrudan Suriye ordusunu da hedef almış olacak.

RUSYA'DAN UYARI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ABD'nin kendi eğittiği militanları savunma için ek önlemler alacağı açıklamasını "ters tepebilecek bir durum" diye tanımladı. Katar ziyaretinde konuşan Lavrov bu durumun Suriye'de "terörle mücadeleyi karmaşıklaştırabileceğini" savundu.

Kaynak: www.radikal.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş