​Ak Parti iktidarında İstanbul’daki yeşil alanlar azaldı

Google'ın kullanıcılarının hizmetine sunduğu 'timelapse' video özelliği ile dünyanın 1984 yılından bugüne kadar geçirdiği değişim izlenebiliyor. Google’ın bu özelliği, 2002 yılında iktidara gelen Ak Parti döneminde İstanbul ve çevresindeki ağaç miktarının azalışını ortaya çıkardı.

​Ak Parti iktidarında İstanbul’daki yeşil alanlar azaldı

Google’ın geliştirerek kullanıcılarının hizmetine sunduğu ‘timelapse’ özelliği İstanbul’daki yeşil alan bölgelerinin azalışını belgeledi. Ak Parti iktidarının bir yıl öncesi olan 2001 ile 2016 yıllarındaki İstanbul’un uyudu haritaları üst üste konulduğunda, şehirdeki yeşil alanların ciddi oranda azaldığı net bir şekilde görülüyor.

Haritada özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü yolunun yarattığı büyük tahribat dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013 Mayısının sonlarında yaşanan Gezi Protestoları ve sonrasında ısrarla Ak Parti döneminde yoğun şekilde ağaç dikildiğini öne sürerek "Biz çevreciyiz be, kimse çevrecilikte yarışamaz” demişti. Erdoğan’ın Türkiye gazetesinde yayımlanan 16 Kasım 2013 tarihli konuşması şöyleydi:

“Ağaç dikme konusunda, çevre hassasiyeti konusunda kimse bizi eleştiremez. Biz, ağaç dikme konusunda, çevrecilik konusunda Cumhuriyet tarihinin en büyük projesini yürüttük. Bu topraklara, bu ülkenin gördüğü en fazla fidanı biz diktik. 3 milyar ağaç dikildi... Biz şu ana kadar Belçika kadar alanı ağaçlandırdık. Biz çevreciyiz be, kimse çevrecilikte yarışamaz.”

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş