Darbe günü köprüde sniper var mıydı?

Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Karşımızdaki örgüt gerçekten devasa bir örgüt. Karşımızdaki örgüt, uluslararası hareket kabiliyeti, desteği olan, Türkiye'deki hassasiyetleri de çok kıvrak bir şekilde kullanmış bir örgüt." dedi. Darbe günü Boğaziçi Köprüsü'nde sniper olduğu iddiasına ilişkin de Çalışkan, "Sniper konusu şehir efsanesi. Sniper yoktu orada. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi." diye konuştu.

Darbe günü köprüde sniper var mıydı?

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdi.

FETÖ denen yapıyı en iyi bilenlerin polisler olduğunu belirten Çalışkan, şu bilgileri verdi: "Bunların ciğerine kadar da her şeyini emniyet teşkilatında yaşayan herkes bilir. Seven olur, sevmeyen olur, karşı çıkan olur ama herkes bunların üç aşağı beş yukarı tarzını, duruşunu, her şeyini bilir. Biraz da okuyup araştıran, gündemi takip eden herkes için darbe girişimini hiç somut bir şey görmeden bu yapıyla alakalandırmak zor bir iş değil. Çok net bir şekilde yüzde 90, bunların bu işin içinde olduğu, bunların bu işin başını çektiği, tankları ve o askerleri gördüğümde kafamda canlandı. Böyle bir refleksin, hareket tarzının olacağını hepimiz tahmin ediyorduk, böyle bir şey bekliyorduk. 'Darbe yapacak' şeklinde değil ama bir çılgınlık yapacaklarını kendileri de söylüyordu, ima ediyorlardı, köşe yazısı yazdırıyorlardı, ilginç ilginç mesajlar veriyorlardı."
Çalışkan, "Milli subay dediğimiz, yani bu devletin, bu milletin değerlerine bağlı subaylarımız refleksi çok hızlı vermiş olsaydı, biz çok daha az bir zaiyatla, sıkıntıyla bu darbeyi atlatırdık." dedi.

"15 Temmuz gecesi somut hiçbir bir bilgi gelmedi"

15 Temmuz gecesinden önce darbe girişimi olabileceğine ilişkin ellerinde bir bilginin olup olmadığı sorusu üzerine Çalışkan, "15 Temmuz gecesi bize köprünün üstünde askerler var diyene kadar somut hiçbir bir bilgi gelmedi." yanıtını verdi.

O gece bir darbeciye hakaret ettiğini söyleyen Çalışkan, karşısındaki kişinin de kendisine "geri zekalı" diye hakarette bulunduğunu, bu konuşmaların emniyet teşkilatını kamçıladığını bildirdi.

Çalışkan, "Askerler kendilerinden çok emindi. Bunlara çok net talimat verilmiş. 'Acımasız olun. Bir, iki saatte bu iş biter. Ne polis, ne vatandaş karşınıza çıkabilir' diye bir şey anlatılmış bunlara. O yüzden de çok kararlı ve acımasız idiler. Aşırı bir özgüven var." ifadesini kullandı.

"Bu örgüt basit bir örgüt değil"

Mustafa Çalışkan, "Karşımızdaki örgüt gerçekten devasa bir örgüt. Karşımızdaki örgüt, uluslararası hareket kabiliyeti, desteği olan, Türkiye'deki hassasiyetleri de çok kıvrak bir şekilde kullanmış bir örgüt. Bu insanları, kendi halkına ateş ettirecek kadar zehirleyebilmişler. Bu örgüt basit bir örgüt değil. Bu örgüt, düşündüğümüzden daha büyük bir örgüt." dedi.

FETÖ'ye yönelik soruşturmaların yüzde 99 oranında doğru gittiğini vurgulayan Çalışkan, yüzde 1 oranında da hata veya yanlışlık payı olabileceğini belirtti.
"Ülkücü polis, FETÖ'cü polis kavramını atmamız lazım. Bir tane polisimiz olacak, o da devletin polisi olacak." diyen Çalışkan, devletini seven ve kanunlara bağlı insanların, FETÖ denen bu yapıyla mücadelesini sürdürdüğünü ifade etti.

Çalışkan, "Devletin ekmeğiyle büyüyüp bir takım dini eğitimlerden sonra böyle canavarca bir şeyi nasıl yaptığı konusu ayrı bir doktora tezi konusu. Bu anlaşılacak bir şey değil. Ailenin içinde babayla evladı düşman yaptılar. Aileyi dağıttılar, milleti dağıttılar. Hatta paralel din yarattılar." görüşüne yer verdi.
"Sniper konusu şehir efsanesi"

Çalışkan, "15 Temmuz darbesini sadece askere indirgerseniz bu işi ıskalamış olursunuz. Asker bu işin bir boyutu. Devasa bir örgütten bahsediyoruz. Maliyesiyle, eğitimiyle, uluslararası ilişkileriyle şu an dünyanın bir çok yerinde düşman diaspora oluşturmaya çalışan yetkinlikte, birçok ülkenin desteklediği bir yapıdan bahsediyoruz." dedi.

Darbe günü Boğaziçi Köprüsü'nde sniper olduğu iddiasına ilişkin de Çalışkan, "Sniper konusu şehir efsanesi. Sniper yoktu orada. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi. Bu örgüt her şeyimize zarar verdi, istihbaratımıza da teşkilatımıza da zarar verdi. Bizi istihbarat manasında çok hırpaladılar. Bir takım dinlemeleri götürdükleri kesin. Ahlaksızca götürmüşler." ifadesini kullandı.

Çalışkan, darbeciler tarafından hazırlandığı iddia edilen herhangi bir infaz listesini görmediğini başka bir ilde böyle bir liste olup olmadığını da bilmediğini kaydetti.

Kaynak: http://www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş