FETÖ kumpası dosyası, eski 'Kumpas' mağduru savcıya verildi

FETÖ nedeniyle cezaevinde yatan mağdur askeri savcı şimdi FETÖ kumpasını araştıracak.

FETÖ kumpası dosyası, eski 'Kumpas' mağduru savcıya verildi

FETÖ ile mücadele kapsamında yürütülen ‘kumpas’ soruşturmalarının yıllardır FETÖ’cü savcılara emanet edildiği 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında ortaya çıktı. İki yıldır Gölcük belgelerindeki kumpası ‘araştıran’ askeri savcı tutuklandı. FETÖ’den tutuklanan bu savcının yerine ise FETÖ kumpası İzmir Askeri Casusluk davasında aylarca tutuklu kalan askeri savcı Mustafa Ufuk Kök atandı.

Birçok askerin tutuklandığı Balyoz soruşturmasında en kritik süreç 6 Aralık 2010 tarihinde yaşandı. Balyoz belgelerinin tartışıldığı dönemde gelen “İsimsiz ihbar maili” ile Gölcük Donanma Komutanlığı’nda aramayapıldı. Yapılan aramalar sonucunda yer döşemesinin ardında onlarca belge ve harddiskler bulundu.

Bu aramayı yapan isim ise şu anda firari olan ve FETÖ’den aranan savcı Fikret Seçen oldu. Aramanın ardından yer döşemesinin altında bulunan 5 No’lu harddisk Balyoz ve Poyrazköy soruşturmalarının en önemli delili haline geldi. Harddiskte adı geçen yüzlerce subay tutuklandı.

17-25 Aralık’tan sonra inceleme başladı Ancak 17-25 Aralık soruşturmalarının ardında Balyoz süreci de tartışmaya açıldı. Askerlerin yıllarca tutuklu kalmasına yol açan belgelerin ‘sahteliği’ araştırılmaya başlandı. Bu kapsamda belgelerin bulunduğuGölcük Donanma Komutanlığı da ‘kumpas’ sürecine ilişkin Mayıs 2014’te soruşturmabaşlattı.

Soruşturma kapsamında harddiskler üzerinde ‘kimin olduğu hala ortaya çıkarılamayan’ parmak izlerinin ve o dönem donanmada görev yapan askerlerin telefon kayıtlarının incelemeye alındığı belirtildi. Bu gelişmeler hem Balyoz’un mağdur askerlerini hem de kamuoyuna umutlandırdı.

FETÖ'CÜ SAVCIYA FETÖ SORUŞTURMASINI EMANET ETMİŞLER

Ancak bu umutların boş olduğu 15 Temmuz darbe girişimi ile ortaya çıktı. Nedeni ise Gölcük Askeri Savcılığı’na yapılan FETÖ operasyonuydu. Kumpas soruşturmasını yürüten askeri savcı yüzbaşı Kahni Yolcu tutuklandı. Yolcu ile birlikte Gölcük askeri savcılığında görev yapan askeri hakim ve savcıların bir çoğu tutuklandı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş