Gusul abdestsiz asker şehit sayılır mı?

Şehit haberlerinin art arda geldiği bugünlerde Kanal 7 ekranlarında cünup askerin şehit sayılıp sayılmayacağı konuşuldu.

Gusul abdestsiz asker şehit sayılır mı?

Kanal 7 'de yayınlanan 'Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler' programında zor şartlarda nöbet tutan ve operasyona giden askerlere yönelik skandal bir soruya yanıt arandı.

Programda 'Cünüp iken vurulan asker şehit olur mu?' tartışması yapıldı. Ömer Döngeloğlu'nun, 'Kimler şehit sayılır?' sorusunu gündeme getirdikten sonra 'Mesela Peygamberimiz zamanında gusül abdesti almadan, cünüpken şehit olan olmuş mudur ve onlar şehit sayılır mı?' sözleri büyük tepki topladı.

Evlendiği günün ertesi sabahında Uhud savaşına katılarak şehit olan Hz. Hanzala’nın hikayesini anlatan Döngeloğlu, “Niyet Allah rızası olunca böyle bir aciliyetten dolayı abdestsiz gusülsüz de gelse bir Müslüman o şekilde şehit de olsa o Allah katında şehittir” ifadelerini kullandı.
Söz konusu KJ daha sonra, "Gusül abdestsizken vurulan asker şehit olur mu?" şeklinde değiştirildi

Döngeloğlu daha sonra Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ben oyle bi sey anlatmadim ki Ahirette gorusuruz ben Uhud hz.Hanzala olayini anlattim Ama Alt yazi yanlis" ifadelerini kullandı.


Aynı programda tepki çeken bir diğer soru ise "Paralı asker şehit olur mu?" oldu...Cünüp nedir: Dinin buyurduğu biçimde henüz yıkanmadığı için temiz sayılmayan (kimse), cenabet

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş