Kumpas Davası'nın tek tutuklu sanığı Murat Eren tahliye edildi

Yüzbaşı Murat Eren hakkında tahliye kararı verildi.

Kumpas Davası'nın tek tutuklu sanığı Murat Eren tahliye edildi

Askeri yargıtay, Kumpas Davası'ndan cezaevindeki tek asker olan Yüzbaşı Murat Eren hakkında tahliye kararı verdi.
FETÖ'nün kumpas davaları kapsamında cezaevinde kalan son asker Yüzbaşı Murat Eren tahliye oluyor.
Avukat Hüseyin Ersöz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Askeri Yargıtay, Murat Eren hakkında Yargılamanın Yenilenmesi ve İnfazın Durdurulması Kararı verdi. Murat Eren birkaç saat içinde özgür” ifadelerini kullandı.
Hakkında tahliye kararı verilen Yüzbaşı Murat Eren kumpas olduğu ortaya çıkan Atabeyler davasının tek tutklu sanığıydı.
Murat Eren için özellikle sosyal medyada serbest kalması için çok sayıda kampanya başlatılmıştı.

Suçlama neydi?

Ankara’da 2006 yılında Ergenekon davasından önce ‘derin devlete yönelik ilk operasyon’ olarak anılan ‘Atabeyler’ soruşturması başlatıldı. Polise geldiği iddia edilen ihbar mailiyle Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli iki yüzbaşı ve iki subay ile birlikte 11 rütbeli asker, o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. İhbar yazısında, grubun Erdoğan ve danışmanı Cüneyd Zapsu’yu hedef alarak keşif yaptığı öne sürüldü. Oluşumun liderliğini Yüzbaşı Murat Eren’in yaptığı iddia ediliyordu.

Dijitallerle oynanmış


Emniyet ve Genelkurmay da “mühimmatlar” ile ilgili inceleme yaparak, “Tek başına kullanılamadıkları için mühimmat denilemez. Boş lav ve bazı patlayıcı kalıntıları tek başına patlamaz” diye rapor hazırladı.
Eren’in evinde bulunduğu iddia edilen ve davada suç delili olarak gösterilen CD’nin içindeki dosyalar ile aynı olmadığı tespit edildi. Yüzbaşı Murat Eren’i mahkum ettiren dijital dosyalara dışarıdan müdahale edildiği belirlendi. Bilirkişi, dijital dosyaların üst veri bilgilerinde, bilgisayar sisteminin otomatik kayıtlarında yer alması mümkün olmayan düzenlemeler tespit etti.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş