​Merih Berkan Yaşar Bilgi Üniversitesi'ni 18 milyon dolar dolandırmış

Ruslar'ın ''CIA'ye çalışan Çeçen asıllı Türk" dedikler Merih Berkan Yaşar, yeşil proje vaadiyle Bilgi Üniversitesi'nden 18 milyon dolar almış!

​Merih Berkan Yaşar Bilgi Üniversitesi'ni 18 milyon dolar dolandırmış

İstanbul Bilgi Üniversitesi yetkilileri, TEMA Vakfı’nın ‘Yeşil Türkiye Projesi’yle ilgili teklif getirerek 18 milyon dolandırdığı iddiasıyla proje danışmanı Merih Berkan Yaşar ve üç kişi hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyetçi oldu.


Üniversite yetkilileri şikâyet dilekçesinde şu iddialara yer verdi: “Merih Berkan Yaşar 2014’te Yeşil Türkiye Projesi kapsamında Tema Vakfı Almanya ile çalışabileceklerini, bu hususta danışmanlık hizmeti vererek üniversitenin hükümet destekli bir sosyal sorumluluk projesinde tek başına imzası olacağını taahhüt etti. Üniversite, ağaçlandırma projesi danışmanı olarak Merih Berkan Yaşar’ı atadı. Proje için üniversite 18 milyon dolar (40 milyon 39 bin 200 TL) bağış tutarını, TEMA Tabiatı Koruma Vakfı’nın hesabına yatırdı.

PARANIN VAKIF HESABINA YATIRILMASINA İZİN VERMEMİŞ

Hürriyet'ten Burcu Purtul Uçar'ın haberine göre Melih Berkan Yaşar, paranın kendi hesabına yatırılması gerektiğini, proje ilerledikçe vakfa aşama aşama aktaracağını bildirdi. Projede aylarca bir gelişme olmaması üzerine vakfa ihtarname çekildi. Vakıf, 150 bin TL dışında kendilerine hiçbir ödeme yapılmadığını, ana sözleşme imzası için kendilerine başvurulmadığını belirterek 150 bin TL’nin üniversiteye geri ödendiğini, projenin iptal edildiğini belirtti. Vakıf tarafından verilen belgeye göre Merih Berkan Yaşar, paranın tümünün danışmanlık ücreti olarak kendisine verildiğini iddia etmiş.” Dilekçeden Yaşar’ın hileli davranışlarla dolandırıcılık suçunu işlediği için mal varlıklarına el koyulması, TEMA Almanya yetkilileri Cengiz Hayati Önel ve Gülay Yaşin ile üniversitenin eski sekreteri Nur Özdemir’in de yardım ettikleri iddiasıyla yargılanmaları talep edildi.

RUSLAR ONU BÖYLE TANIMLIYOR: 'CIA'YE ÇALIŞAN ÇEÇEN ASILLI TÜRK'

Rus devlet kanalında 2008 yılında yayınlanan bir programda Merih Berkan Yaşar’ın Çeçen asıllı Türk vatandaşı olduğu, “Ebu Bekir” kod adını taşıdığı ve Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) adına çalışarak Çeçenistan’daki Moskova karşıtı gelişmeleri yönlendirmeyi amaçladığı ileri sürüldü. Yaşar hakkında 2011’de de Zambiya Fahri Konsolosu Bülent Göktuna’yı alacağı olduğu iddiasıyla tehdit ettiği için 4 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş