Ömer Çelik: Yargıyı tanımama kabul edilemez

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Dönem Başkanı Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova ile HDP milletvekillerinin gözaltına alınmaları ve bazılarının tutuklanmaları hakkında Türkiye'nin hassasiyetlerini paylaştı.

Ömer Çelik: Yargıyı tanımama kabul edilemez

Çelik, halkın iradesiyle seçilenlere saygının demokratik yaklaşımlarının temeli olduğunu ancak, teröre, şiddete ve silahlı eylemlere destek olanların seçilmişlik zırhına sığınarak, yargı sistemini tanımama ve her türlü hukuksuzluğu işleme hakkına da sahip olamayacaklarını belirtti.
Bakan Çelik, dokunulmazlıkları kaldırılan tüm liderlerin ve milletvekillerinin ifade verdiklerini, ancak söz konusu siyasi partinin bu konuyu PKK adına siyasi propagandaya dönüştürmek istediğini, AB tarafından yapılan açıklamaları da bu amaçla kullandıklarını söyledi.
Ömer Çelik, çeşitli olaylarda AB'nin eksik bilgi ile Türkiye Cumhuriyeti makamlarına yönelik tek taraflı çağrı yapmak yerine dengeli açıklamalar yapması gerektiğini de ifade etti.

Türkiye'nin AB'nin PKK'nın propagandasına alet olmamasını beklediğini de vurgulayan Çelik, ayrıca, Belçika'da yerleşik PKK terör örgütüyle iltisaklı özel ve tüzel kişiler hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesinden duyulan rahatsızlığı ve derin hayal kırıklığına da dikkat çekti.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş