Vizesiz Avrupa'da kritik adım

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda Brüksel’den olumlu haber geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Vizesiz Avrupa'da kritik adım

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda Brüksel’den olumlu haber geldi. Vize serbestisinin haziran sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır soruları yanıtladı. İki Bakan özellikle pasaportlarla ilgili merak edilenleri yanıtladı. Bakan, halihazırda pasaportu olan vatandaşlardan yeni pasaportlar için sadece cüzdan bedeli alınacağının da altını çizdi. Pasaport süresi dolmamış olanlar sadece cüzdan bedeli ödeyecek.

-Vatandaşlarımızın vizesiz seyahatinde önemli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın vizesiz Avrupa’ya en yakın noktadadır. Biz 2015’in sonbaharından bu yana vize serbestisini öne almak için çok büyük çaba sarf ettik. Bu raporda da vurgulandığı gibi bu süreçte Türkiye yoğun bir mesai uygulamıştır. Biz gelinen bu süreçten memnunuz.

Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bizim vatandaşlarımız vizesiz seyahati çoktan hak etmiştir. Bir haksızlık vardı. Hedefimiz tam üyelik. Birbirimize sadece kriz zamanında ihtiyaç duymuyoruz. Yarın her zamankinden daha çok ihtiyacımız olacak. Esasen bugünkü rapor inşallah konseyden de onaylanarak bir dönüm noktası olabilir. Bu tür adımlar halkımızın AB’ye duyduğu güveni de arttırıyor. AB ile ilişkilerimizin bundan sonrası için de yeni bir sayfa olduğunu düşünüyoruz. Pasaport konusundaki çalışmaları da tamamlamak üzereyiz. Bu teknik bir çalışma zaten.

ÇİPLERE PARMAK İZİ EKLENECEK

-1 Haziran’dan itibaren pasaport üzerindeki çiplere parmak izleri eklenecek. Yeni pasaportları da vermeye başlayacağız. Pasaport talebinin karşılanması konusunda bir sıkıntımız yok. Uzun zamandır çalışmalarımız devam ediyordu. Talebi karşılama noktasında bir sıkıntı olmayacak.

-Elbette bunun bir bütçesi var. Pasaportlar biliyorsunuz ücret karşılığı veriliyor. Bu yönde hükümetimiz aksi bir yönde düzenleme yapmadığı sürece ödenecek ücretler bellidir. Aksi bir düzenleme yapılırsa başka ama şu andaki düzenlemeye göre ücret bellidir. Sadece cüzdan bedeli ödenecek. Harç bedeli ödenmeyecek.

Kaynak: www.hürriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş