AB'den teknoloji devletine 166 milyon euro ceza

Avrupa Birliği, şarj edilebilir pil üreticisi Sony, Panasonic ve Sanyo firmalarına "kartel oluşturdukları" gerekçesiyle 165 milyon 841 bin euro ceza kesti.

 AB'den teknoloji devletine 166 milyon euro ceza

Avrupa Birliği (AB), şarj edilebilir pil üreticisi Sony, Panasonic ve Sanyo firmalarına kartel oluşturdukları gerekçesiyle toplam 165 milyon 841 bin euro para cezası verdi.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Sony, Panasonic, Samsung ve Sanyo firmalarının lityum iyon batarya üretiminde kartel oluşturduklarının tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, bu firmaların, 2004-2007 yılları arasında lityum iyon batarya üretiminde ortaklaşa fiyat belirlemek ve hassas verileri paylaşmak suretiyle kartel oluşturdukları ve bu şekilde AB tekel kurallarına aykırı davrandıkları kaydedildi.

Sektörde kartel varlığını ortaya çıkaran bilgiyi Samsung firmasının sağladığı ve bu nedenle firmaya para cezası verilmediğine dikkat çekilen açıklamada, Sanyo'ya 97 milyon 149 bin avro, Panasonic'e 38 milyon 890 bin euro, Sony'e 29 milyon 802 bin euro para cezası kesildiği belirtildi.

Şarj edilebilir lityum iyon bataryalar, taşınabilir bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanılıyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş