Başbakan Yıldırım'dan Başika açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan Başika açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, "Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, gerekli karşılık veriliyor. Dolayısıyla bu, yeni bir şey değil." dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen istişare toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Irak'ın kuzeyindeki Başika bölgesi yakınındaki Gedu Üssü'ne terör örgütü DAEŞ tarafından düzenlenen saldırının hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, gerekli karşılık veriliyor. Dolayısıyla bu, yeni bir şey değil. Orada peki bizim askeri unsurlarımız ne iş yapıyor? Yaptıkları şey çok açık; DEAŞ'e karşı mücadele eden yerel Irak halkının eğitimini yapıyor ve DEAŞ ile ilgili de doğrudan saldırılara karşılık vermek suretiyle böyle bir hizmet görüyor." dedi.


"İŞGALDEN ÖNCEKİ MUSUL HALKINA DOKUNMAYIN' DİYORUZ"


ABD'nin, Irak Bağdat Hükümeti öncülüğünde Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik yeni bir planı olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
"Bu planla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, biz diyoruz ki 'Bu çalışmaları yapabilirsiniz, biz bu çalışmaları destekliyoruz ancak ne yaparsanız yapın işgalden önceki Musul halkına dokunmayın. Musul, Musullularındır. Dışarıdan getirilen başka sivillerle şehrin demografik yapısı bozulmasın, yeni bir iç savaşın, yeni bir anlaşmazlığın kapısı açılmasın.' Dediğimiz budur. Bu hususu da büyük bir dikkatle izliyoruz, takip ediyoruz."

Kaynak: http://www.dha.com.tr/

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş