​Belçika Başbakanı Charles Michel'e Dışişleri'nden soykırım tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan 1915 Olayları'nı

​Belçika Başbakanı Charles Michel'e Dışişleri'nden soykırım tepkisi


 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Michel'in ifadelerinin gerçekle bağdaşmadığı ve hukuku ihlal ettiği belirtildi.
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
"Belçika Başbakanının, yetkili uluslararası bir mahkeme tarafından hakkında bir hüküm verilmemiş olduğunu kendisinin de teslim ettiği, hakkında hukuki bir karar ve akademik uzlaşı bulunmayan bir konuda haddini her bakımdan aşarak hüküm vermeye kalkışması ne kabul edilebilir ne de herhangi bir şekilde mazur görülebilir. 
 
Bahse konu ifadeler, Belçika Hükümeti'nin bir süre önce Temsilciler Meclisi'nde ortaya koyduğu hukuki bir niteliğe sahip olan “soykırım” kavramının gelişigüzel kullanılmaması gerektiği yönündeki tutumuyla da çelişmektedir. Türk milletini haksızca itham eden kanaatlerin bu kadar kısa sürede değişmesi dahi, konunun bilimsel ve hukuki zeminden çıkarılarak ne ölçüde siyasallaştırıldığının açık bir göstergesidir." 
 
“Kendi tarihinin karanlık sayfalarıyla yüzleşmemiş bir ülke olan Belçika’da bir süredir, Türk kimliği ve tarihi üzerinden Türkleri itham eden beyan ve faaliyetlerin sayısında ciddi artış kaydedildiğini kaygıyla gözlemliyoruz. Belçika’da sorumluluk sahibi olması gereken politik çevrelerin de dahil olduğu “Türkleri karalamak” üzerinden siyasi rant elde etme egzersizlerinin, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslâm karşıtlığı boyutlarının bulunduğu bir vakıadır. “
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29335874.asp
 
 

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş