​Davutoğlu, HDP ile koalisyon için görüşebileceklerini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu genel seçimlerde yüzde 13 alan HDP ile de koalisyon görüşmeleri yapabileceğini söyledi.

​Davutoğlu, HDP ile koalisyon için görüşebileceklerini açıkladı
Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

1- Yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem diyemem.Terör ve şiddetle bağını kurtarmamış bir partinin meşruiyet sorunuyla zamanla karşı karşıya kalacağını söylemem lazım. Kim nasıl bir tavır takınıyor, yaşananlar halkımız tarafından takip ediliyordur.


 
2- Kimseye duvar örmedik. Bize duvar örülüyor. İstiyorlar ki AK Parti bir köşeye sıkışsın. Bu görüşmeleri siyasi çizgimiz neyse o açıda yaparım. 12 yıl süren sürekli bir başarı hikayesinin arkasında aşırı bir özgüven oluşma ihtimali vardır. 12 yıllık güç kullanmında bazı yanlış anlaşılmalar olabilir. Çok geniş bir cepheyle mücadele ettik. Neler yapıldığını herkes görüyor. Yine de biz kendi içimize bakmalıyız.
 
3- Mertçe, gerekirse, kıran kırana bir pazarlık sonucunda bir ortakla bir şirket kurmayı tercih ederim. İlk borçlandığımda gidip birisinden borç almak gibi bir zilleti yaşamaktansa 'senin paran şu, benim param şu', birlikte dürüstçe bir şirket kuracağız. Bİrbirimize güvenerek kuracağz ve yürüteceğiz bu şirketi. 'Şirket' derken Türkiye'yi şirket gibi gördüğümden değil, ortaklık benzetmesi vermek için söylüyorum.
 
4- MHP-CHP HDP dışarıdan destek versin demek her kararı Kandil’den onaylatmak olur,  Bahçeli haklı. Bunun yerine azınlık hükümeti için kim destek verecekse oturalım ve adil bir paylaşım ile oturup yazalım protokolü.

5- Azınlık hükümeti başka bir yol kalmadığında denenir.  En son şey azınlık hükümetinin denenmesidir.

6- Planımız koalisyon için her şeyi yapmak. Alternatifi sonraki aşama.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş