​Demirtaş: Ardahan'da ateşi askerlerin açtığına dair ciddi bulgular var

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 'ateşkesin sona erdiği' yönündeki beyanlarla ilgili açıklamalar yaptı.

​Demirtaş: Ardahan'da ateşi askerlerin açtığına dair ciddi bulgular var

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ardahan’da dün meydana gelen ve 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan minibüse ateş açılması olayına ilişkin bir soru üzerine “Ateşin askerler tarafından açıldığı konusunda ciddi bulgular var” dedi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “HDP kararlarını tek başına almıyor” yönündeki asözlerine tepki gösteren Demirtaş şunları söyledi:

“Ben Sayın Bülent Arınç'a net şekilde ifade ediyorum. Biz HDP olarak bütün kararlarımızı şu gördüğünüz binada alırız. Hiç kimse bizim adımıza karar almadı almaz da. Fakat sen kendi partin için bunu söyleyebiliyor musun? Ben iddia ediyorum HDP Genel Merkezi dışında hiçbir yerde partim adına karar alınamaz. Mesela Saray’da sizin partiniz adına kararlar alınabiliyor mu alınamıyor mu?”

Demirtaş’ın gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Ateşkes bitti mi?

“Yapılan açıklamaları biz de izliyoruz. 2,5 yıldır devam eden süreç boyunca gelinen en gerilimli aşamadayız. Biz çözüm sürecinin bir an önce, kaldığı yerden de değil, daha ileri aşamadan başlaması, sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz hep.

Fakat ‘süreç yoktur, taraflar yoktur, masa yoktur’ diyen biz değiliz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bunu söylemiştir. Şimdi süreç var mı, ateşkes var mı, onun kararını HDP olarak biz vermiyoruz.

KCK'nın yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık. Tümüyle ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar bu açıklamada. Fakat ateşkes karşılıklı olmalıdır. İhlal eden askeri, baraj, yol yapımları durması gerektiği, durmazsa misilleme yapacağı, diye okuduk biz.”

Ardahan saldırısı

“Ardahan'da yaşanan olay kaygı verici... Yaşamını yitiren amcamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaygın medyanın yazdığı gibi olayın gelişmediğini biliyoruz. Raporlara bakacağız. Partililerimiz ailelerle görüşmediler. Ateşin askerler tarafından açıldığı konusunda ciddi bulgular var, bunları da paylaşacağız.”

Öcalan’ın koşulları

“İmralı kendisi bir tecrittir. Kendisiyle istediğiniz kişilerin istediği kadar görüşmesine izin veriyorsunuz. Bunun adına da müzakere diyorsunuz. Bu olmaz. Ben Öcalan'ın çözüm sürecine ciddi katkı sunabilecek durumda olduğunu düşünüyorum. Bunun yolu sadece HDP heyetinin gitmesiyle olmaz. Güvene dayalı müzakere süreci başlaması lazım.”

HDP’nin RTÜK adayı kim?

“Bugüne kadarki uygulamalara bakarak ifade ediyoruz. Sandalye sayısında eşitlik olursa kurayla belirleniyor. Fakat Meclis Başkanlığı kendi görüşüne de aykırı şekilde, ne hikmetse kendi görüşünü de inkar eden yaklaşım ortaya koydu. Kura çekerek bizim ya da MHP'nin de olabilirdi. Ama görünen o ki AKP el altından MHP'yi destekleyerek, RTÜK üyeliğini MHP'ye armağan etmek istiyor.

Biz çok daha önce partimizde üst düzey görevler de yapmış, uzun basın deneyimi olan sayın Filiz Koçali'yi aday göstermeyi düşünüyoruz.”

Kaynak: www.radikal.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş