Erdoğan: Yeni bir dönemin başlangıcı olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa değişikliği teklif bugün parlamentoya sunulacak. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olsun" dedi.

Erdoğan: Yeni bir dönemin başlangıcı olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenyurt'ta toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan buradaki konuşmasında, "Anayasa değişikliği teklifi bugün parlamentoya sunulacak. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olsun" dedi.

'Memur zihniyetinin inovasyonla işi olmaz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul'daki programında ilk olarak İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, inovasyonun önemine değindi ve inovasyonun her şeyden önce bir zihniyet değişikliği olduğunu belirtti. Erdoğan, "Garantili yaşayayım, rahatıma bakayım, memur olayım düşüncesindeki bir zihniyetin inovasyon faaliyetleriyle hiç bir işi olamaz. İnovasyonun yolu daha önceki yıllarda da size ifade ettiğim gibi 'Zihni Sinir projeleri' diye karikatürize edilen yeni fikir üretimine açık olmaktan, 'icat çıkarma' denilen yenilik direnişine karşı mücadele etmekten geçiyor" diye konuştu.

'Bazıları oyunları görmek istemiyor'

Konuşmasında döviz kurundaki artışa da değinen Erdoğan, "Bazıları döviz kurunun artmasının arkasındaki gerçekleri, oynanan oyunları, kimlerin bunu niye yaptığını görmek istemiyor" diyerek, sözü döviz yerine Türk Lirası kullanılmasına getirdi. Bunun asla ülkenin ekonomisinin aleyhine bir faaliyet olmadığını söyleyen Erdoğan, "Biz kendi ülkemizle birlikte, dünyanın her köşesindeki insanlarında refah ve huzur içinde yaşamalarını istiyoruz" dedi.

'Yatırım, ishtihdam, üretim istiyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün dünyada reel sektörün hasmı olarak gördüğümüz kurun da faizlerin de yükselmesine karşıyız. Çünkü biz yatırım istiyoruz, istihdamın artmasını, üretim istiyoruz. Biz ülkemizdeki yatırımcının girişimcinin dünya ile rekabette gücünün artmasını istiyoruz. Bunun için içeride kendi milli paramızı, dış ticarette muhataplarımızın kendi milli parasını kullanma kararı aldık" şeklinde konuştu.

'Hala 'IMF ile anlaşma yapın, borç alın' diyorlar'

Erdoğan, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun 2013 yılında kapandığını ve IMF'ye borç verecek konuma geldiğini belirterek, "Aradan 3,5 yıldan fazla zaman geçmiş, birileri hala 'IMF ile anlaşma yapın, borç alın, ekonomik ve siyasi bakımdan yeniden bu kurumun kontrolüne girin' diye bas bas bağırabiliyor. Bunlar vatana ihanet ediyorlar. Niye biz IMF'den borç alacağız ki? Bizim böyle bir derdimiz yok. Türkiye artık ayakları üzerinde duran bir ülkedir. Biz şu anda dünyanın en az gelişmiş ülkelerine, birinci sırada Amerika'nın yardım ettiği, ikinci sırada bizim yer aldığımız, üçüncü sırada İngiltere'nin yer aldığı donör durumundayız. Eğer bunu milli gelire göre hesap ederseniz biz birinci sıradayız, bu noktadayız" ifadeleriniz kullandı.

'Niyetlerini saklayamıyorlar'

Erdoğan, "NATO'nun bir komutanı Türkiye'de darbe yaptığı için tutuklanan askerlerin yasını tuttuğunu açıkça söyleyebiliyor. AB'nin siyasetçileri ve bürokratları kendi değerlerine, kendi ilkelerine sırtlarını dönme pahasına Türkiye'ye ayar vermeye çalışıyor. Pek çok yerde başka ülkeler söz konusu olduğunda asla görülmeyen kriterler, ölçüler, çıtalar sıra bize geldiğinde bir anda ortaya konulabiliyor. Daha açık bir ifade ile Türkiye'nin geldiği noktadan ve ulaşmak istediği yerden rahatsız olanlar bu duygularını ve niyetlerini saklayamıyorlar, bir şekilde bunu ifade ediyorlar. Biz ne olup bittiğini gayet iyi biliyoruz. Bu meselelerle uğraşırken daha önceki başarılarımızı nasıl elde ettiğimiz unutmuş değiliz. Hem krizlerle mücadele edecek, hem kalkınmamızı, büyümemizi sürdürecek hedeflerimize doğru yürüyüşümüzü kesintiye uğratmayacak bir yaklaşımla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ben bunu siyasi inovasyon diyorum. Bunun farkı bu" dedi.

Ödül verdi

Erdoğan, etkinlikte "Türkiye İnovaLİG Şampiyonları"na ödül verdi. Ödül alanlar arasında, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç da yer aldı.

'Yeni bir dönemin başlangıcı olacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sonraki programı ise Esenler'deydi. Burada toplu açılış törenine katılan Erdoğan, burada da Cumhurbaşkanlığı sistemi getirecek yeni anayasa teklifine ilişkin konuştu. Erdoğan, "Anayasa değişikliği teklifi bugün parlamentoya sunulacak. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olsun" dedi.

'Türkiye 15 Temmuz'da yeni bir istikamet kazandı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçtiğimiz 14 yılda büyük dönüşüm yaşadığını ve 15 Temmuz'da gerçek yerine oturduğunu ve yeni bir istikamet kazandığını söyledi. Erdoğan, "İşte çıldırıyor Batı, niye? 'Türkiye niçin böyle güçleniyor?' Elhamdülillah şu an milli gelir itibarıyla Türkiye bu yarışın içerisinde 'ben varım' diyor. Kişi başına milli geliriyle 'ben varım' diyor. Onun için çılgına dönüyorlar. Türkiye'nin büyümesini engellemek için silah dahil her türlü yola, kan dökmek dahil her türlü yönteme başvurulabileceğini 15 Temmuz'da hep birlikte yaşayarak gördük" diye konuştu.

Son yıllarda yaşananlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:"Türkiye olarak son 3-4 yıldır öyle olaylar yaşıyor, öyle gelişmelere şahit oluyoruz ki inanın diğer ülkeler bizi hem büyük bir gıptayla hem de şaşkınlıkla izliyor. Ama evelallah son yarım asrını bizzat yaşamış, tarihini de gayet yakından bilen bizler için karşımızdaki fotoğraf çok açık. Ne zaman kendimizi toparlamaya, yeni hedefler belirleyip, o doğrultuda yürümeye kalkıştıysak aynı şey oldu. Kimi zaman dışarıdan kimi zaman içeriden yapılan saldırılar nedeniyle dikkatimizi, enerjimizi, imkanlarımızı sürekli savunmaya hasretmek zorunda kaldık. Bu defa da aynı oyun, tutmayacak, tutmayacak. Yürüyüşümüz kararlı olacak, tereddüt yok."

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş