​Görev verilseydi Kılıçdaroğlu Ak Saray'a gidecek miydi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan, hükümeti kurma görevi verseydi Ak Saray’a gidip gitmeyeceğini açıkladı.

​Görev verilseydi Kılıçdaroğlu Ak Saray'a gidecek miydi?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim kabinesine ilişkin konuştu. CHP lideri "Başbakanın güvenmediği bir kabine. Tüm atamalar durdurulmuş. Bu 'ben bakanlara güvenmiyorum' demek. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir kabinenin Türkiye'ye bir fayda getirmeyeceğini herkes anlar" dedi. CHP lideri "Anayasal bir görev olursa Ak Saray'a gidebileceğimi söylemiştim. Görev verilseydi o da anayasal bir görev" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV'nin canlı yayınında gündeme dair değerlendirmeler yaptı. Seçim hükümetinin güvensizlik üzerine kurulduğunu belirten CHP lideri "Kamudaki atamaların durdurulması bunun bir örneği" dedi.

CHP lideri şunları söyledi:

'SEÇİM HÜKÜMETİ GÜVENSİZLİK ÜSTÜNE KURULDU'

Başbakanın güvenmediği bir kabine. Tüm atamalar durdurulmuş. Bu “ben bakanlara güvenmiyorum” demek. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir kabinenin Türkiye’ye bir fayda getirmeyeceğini herkes anlar.Genelge çıkarıyorsunuz, bürokratlara diyorsunuz ki başbakan benim. Senin bakanın talimat verse dahi bunu yapmayacaksın. Bu bakanlar bunu fark ettiler mi acaba? Halak koltuklarında oturuyorlar mı acaba? Bu gerçekleri bilmeleri lazım. Bugün uyanmaları lazım.

CHP SORUMLULUKTAN KAÇIYOR İDDİALARI

Biz sorumluluktan kaçsaydık “gelin 4 yıl hükümet kuralım” demezdik. Bir bakan düşünün atama dahi yapamıyor. Bu kabinde olmak ne demektir. Biz tekrar seçime neden gidiyoruz. Millete diyoruz ki “sen oy verdin ama biz bunu kabul etmiyoruz. Bizim dediğimiz olana kadar seçim olacak. Biz baştan Sayın Davutoğlu ilk geldiği gün ne söylediysek en sonunda da onu söylerdik. Biz partiyi kişisel çıkarı düşünmeden ülkeyi düşünen bir anlayışla yola çıktık. Çıkıp bir bakan biz 2 ayda şu sorunu çözeceğiz desin. Hangi sorunu çözecekler.

Bir siyasi parti sorunları çözmek için hükümette yer alır. Sorunları çözmek için değil ertelemek için biz bir hükümette yer almayız.

CHP KABİNEDE OLSAYDI…

Biz zaten kabinede yer almazdık. Ben 27,5 yıl devlette çalıştım. Siz bakanlar kurulunu nasıl kilitlersiniz… O aklı davutoğlu’na kim verdi? bu gerçekleri gördüğümüz için biliyoruz

O AKLI KİM VERDİ

Kendi bürokratları.

TUĞRUL TÜRKEŞ…

Ben kişi bazında girmek istemiyoruz. Olay kişilerin tartışılacağı bir olay olmanın çok çok ötesinde. Diyorsunuz ki bu kabinede niye yer almadınız? Anayasal süreç işledi mi? Teammüller işledi mi? Bir partinin genel başkanı hükümet kuramadığını söyledi. İkinci partinin genel başkanına yetki verildi mi? Anayasayı açıkça çiğneyen, hukuku yok sayan anlayışın egemen olduğu kabinede siz nasıl görev alacaksınız? Nasıl milletvekili vereceksiniz? Ahlaka sığar mı bu? Ben görev vermem diyor, niçin? Efendim kaçak sarayın yolunu bilmeyene vermeyiz. Biz onun bulduğu şekilde yolumuzu bulmayız. Kaçak sarayın nerede olduğunu da çok iyi biliyorum. Onun endişesi vardı… Ya kılıçdaroğlu hükümet kurarsa ne olacak? Bize görev vermekten çekindi.

Biz onun yaptığı gibi mağduriyet edebiyatı da yapmayacağız. Biz hakkımız olanı tarihe not düştük. Tarih bunların hepsini toplumun önüne koyacaktır.Kendileri ne diyor? Biz muhafazakarız diyorlar değil mi? Muhafazakarlık teammüllere bağlılık demektir.

GÖREV VERİLSEYDİ HÜKÜMETİ KURACAK MIYDINIZ?

Evet.

KİMİNLE KURACAKTINIZ?

O ayrı. Biz daha özel görüşme yapmadık.

İKNA EDEBİLİR MİYDİNİZ? BAHÇELİ’Yİ NASIL EDECEKTİNİZ?

Elbette. Bakınız, uzun süreli mi kısa süreli mi kuracağız? Kısa süreliyse hangi tarihe göre kurulacak. Bir koalisyon mu azınlık hükümet mi olacak? Başbakanı kim olacak? Kısa süreli hükümet seçimlere kadar, yani bir erken seçime kadar hangi takvimden anlayıştan yola çıkacak? Bunları düşünür, aklımızı egemen kılıp, kuracaktık niye kurmayalım.

Biz hiçbir zaman kişisel çıkarlarımızı düşünmedik. Bizim koalisyon kurma gücümüz vardı. Parlamentoda sadece bir siyasal parti bütün partilerle görüşebiliyor, o da CHP. Şu tabloyu sizin önünüze koyayım. Sayın bahçeli de Demirtaş da diyor ki. Koalisyonda mutlaka CHP olmalıdır. Niçin? Çünkü CHP’ye güveniyorlar. CHP’nin çaba harcayacağını çok iyi biliyorlar. Bir kişi istemiyordu bunu. O kişi iradesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi’ni baskı altına aldı. Açıkça kuramazsınız dedi. Şimdi tekrar seçime gidiyoruz. Soru şu, seçim yapmadık mı? Yaptık. Koalisyon kurulması gerekmiyor mu? Milli iradeye göre gerekiyor. Eğer siyasi partilerin liderleri koalisyon kuramamışlarsa, bu vatandaşın demesi lazım ki, benim irademi niye çiğnedin? Beni neden tekrar sandığa götürüyorsun arkadaş sen. Tek istisnası biziz. Biz elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik.

EĞER BANA GÖREV VERİLSEYDİ, MHP İLE HDP’Yİ YANYANA GETİREBİLİRDİK Mİ DİYORSUNUZ?

Ben öyle bir cümle kullanmadım. Bahçeli’yle konuşurdum. İkna etmeye çalışırdım. Kendilerinin seçim bildirgesindeki hedefler var, koyardık masaya. Hangilerini marta nisana kadar yapalım. Bunların hepsini yapabilirdik. 17-25 aralık dosyalarını masaya koyabilirdik. Biz açıkça, emekliye iki maaş ikramiye. Kesinlikle yapabilirdik. Asgari ücreti yapabilirdik. Bunların hepsini yapabilirdik.

Derse ki sayın bahçeli, efendim 17-25 aralığı da mutlaka çözelim. Hay hay, ama hukukun üstünlüğü çerçevesinde. Bunları anlattığımız zaman elbette sayın bahçeli’nin itiraz edecek bir şeyi olursa dinlerdik onu. Bizim koalisyon yada azınlık hükümeti kurma şansımız daha yüksekdi. O şans verilmedi, bilinçli olarak verilmedi. anayasa çiğnendi, teammüller çiğnendi verilmedi.

İLERDE BİR HÜKÜMET KURMA DURUMUNUZ SÖZ KONUSU OLURSA, BU SARAYA GİTMEYİ GEREKTİRMEYECEK Mİ?

Bu soru bana seçimlerden önce de soruldu. Anayasal gerek olursa tabi ki giderim. Olağanüstü bir durum olursa elbette gidilir. Ta en baştan söylediğim bu. Seçim bildirgemiz üzerinde çalışıyoruz. Değişik projeler üretmeye çalışıyoruz. O çerçevede biz de toplumun önüne çıkacağız.

ADAY ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI. DEĞİŞİKLİK GÖRECEK MİYİZ?

Büyük ölçüde olmayacak. Çünkü zaten ön seçimle geldi bizim milletvekillerimizin büyük bir kısmı. Bunlar sadece yemin ettiler. Komisyonlar oluşturulmadı, parlamentoda düşüncesini açıklamak gibi bir ortam da oluşmadı. Bu arkadaşlarımız olağanüstü durum olmazsa listede yer alacaklar.

KAMUYOUNDA SÜRPRİZ OLARAK YER ALMAYAN İSİMLER VARDI. O İSİMLERİ LİSTEDE GÖRMEMİZ MÜMKÜN MÜ? UMUT ORAN, KARAYALÇIN…

Dediğim gibi ön seçimle gelenlerin tamamı aşağı yukarı… Dar bir kontenjan var, malum nerelerde hangi arkadaşları kullandığımız. Dolayısıyla yine kendi aramızda parti merkez yönetiminde bunu konuşacağız. Listeler ondan sonra olgunlaşacak. İsim vermek için henüz çok erken.

PARTİNİN BAŞARILI OLAMADIĞI İLLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİDEBİLİR MİSİNİZ? ÖRNEĞİN TUNCELİ.

Milletvekili çıkaramadığımız yerlerde olabilir.

NASIL BİR SEÇİM KAMPANYASI?

Onu şimdi söyleme şansımız yok. Biz halkın önüne çıkacağız tabi. Geçen seçimlerde kullandığımız dili kullanacağız. O sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini ifade edeceğiz. Seçim süresince ayrım yapmamaya, yaşam tarzı, etnik kimlik üzerinden ayrım yapmamaya, toplumun temel sorunlarını çözmeye yönelik düşüncelerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: www.radikal.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş