HDP'li Hüda Kaya serbest bırakıldı

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Diyarbakır’a yaptığı bir konuşma için hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda talimatla ifade veren Kaya, serbest bırakıldı.

HDP'li Hüda Kaya serbest bırakıldı

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında 11 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır Demokratik İslam Kongresi’ndeki konuşmasının ardından soruşturma başlatılmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermeye gitmeyen Kaya hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı. İstanbul’da gözaltına alınan HDP Milletvekili Hüda Kaya talimatla ifadesinin alınması için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Erdal Poyraz tarafından ifadesi alınan Kaya, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

AMACIMIZ HİÇBİR EVE TABUT GELMEMESİ

Kaya savcıya verdiği ifadesinde Türk olmasına rağmen, partinin tüm halkların, tüm etnik yapıların ve inançların umudu olduğunu söyledi. Amaçlarının savaşın bitmesi ve kanın durması olduğunu söyleyen Kaya, “Ben de tüm partililerimiz gibi barışın Türkiye coğrafyasında yeniden yeşerebilmesi, hiçbir eve tabut gelmemesi için elimden geleni yapmaktayım” dedi.

“BARIŞI POLİTİKA OLSUN DİYE SAVUNANLARDAN DEĞİLİM”

Suçlamaya konu olan konuşmasının barış için olduğunu söyleyen Kaya, “Konuşma bütün olarak değerlendirildiğinde terörle ilişkilendirilemez. Kişilik olarak barışı politika olsun diye değil bir yaşam tarzı olsun diye savunanlardanım” dedi.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş