​Ömer Çelik'ten koalisyon açıklaması: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var

4 saati aşan CHP-AKP görüşmesinin ardından Ömer Çelik ve Haluk Koç açıklamalarda bulundu.

​Ömer Çelik'ten koalisyon açıklaması: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var

Hükümet kurma sürecinde AK Parti ve CHP arasında varılan mutabakat çerçevesinde heyetler arası ilk görüşme 14:10'da başladı. Toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, "4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var." dedi ve görüşmelerin gelecek hafta da devam edeceğini açıkladı.

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde başlayan görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.

CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.

Çelik: "İstikşafi görüşmelerin ilk toplantısını yapıyoruz"

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, görüşmenin yapıldığı Devlet Konukevine ilk gelen isim oldu. İstikşafi görüşmelere ilişkin ilk toplantıyı gerçekleştireceklerini belirterek, "Toplantıdan sonra ihtiyaç duyarsak, sizlere gereken bilgileri vereceğiz" dedi.

CHP heyeti ise toplantının başlama saati olan 14:00'te Konukevi'ne geldi.

Haluk Koç: Görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek

Toplantı sonrasında Haluk Koç açıklamalarda bulundu.

Haluk Koç şöyle konuştu:

"AK Parti ve CHP arasında oluşturulan koalisyon heyetlerinin Ankara Palas'ta gerçekleştirilen ilk görüşmesinin görüntü ve fotoğrafları paylaşıldı.

7 Haziran’a gelirken söylemleri belli. 7 Haziran sonrasındaki tavırları belli. Ortak noktalarımıza bakıyoruz.

Genel Başkanlar ile bilgileri paylaşıp sonrasında değerlendiriyoruz.

10’a yakın alt başlık var. Demokratikleşme, anayasa, dış politika gibi konular müzakere konusu olmaya devam edecek.

Başlıkları reddetmek mümkün değil. Önemli olan başlıkların içindeki temel konularda her iki partinin ortak noktaya gelip gelmemesi.

Sonuçta demokratik hayatımızın alışık olmadığı bir süreci paylaşıyoruz. Sandıktan çıkan sonuç ile bir ortak sonuç ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Herkes kendi siyasi kimliğimni koruyor. Önemli olan ülkenin çıkarlarının korunması."

Ömer Çelik: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var

"İlk toplantı verimli oldu diyebiliriz. Genel anlamda konuşacaklarımızın üzerinden geçtik, maddeleri belirledik. Pazartesi ya da salı günü heyetlerle oturacağız ve her bir konuya göre, heyete katılım olabilecek. İlgili partinin değerlendirmelerine göre. Gün aşırı bir araya gelerek 4-5 maddeyi bitirmeye çalışacağız.

Her kesin her şeyi açıklıkla konuştuğu, belli bir nezaket içerisinde ve son derece açık bir toplantı yaptık.

Kuşkusuz bakacağımız şey şudur; iki ayrı partiden bahsediyoruz. Ak Parti başka partiye dönüşmeyecektir. Ak parti olarak kalacaktır. CHP için de aynısı geçerlidir. Tek parti mantığı oluşturmak için oturmuyoruz. İki partinin birbirine benzemesi demek Türkiye’de siyasetin bitmesi demektir.

Belirlenen maddelerde nasıl bir yakınlık kurabiliriz, ne kadar çok ortaklığımız olabilir. Baktığımız şey budur.

Yorucu bir çalışma yaptık. Kendi içimizdeki çalışmalar 25 saate ulaştı. Bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. Heyetimizde konulara göre yeni arkadaşlar olabilecek. Vatandaşlarımızın gözü önünde genel başkanlarımızla açık bir iletişim ile yürüteceğiz.

İki heyet olarak Türkiye’de büyük meseleler var. Konu başlıklarını buna göre oluşturuyoruz. Bu görüşmenin kendine has bir ritmi ve takvimi var. Belki ileriki aşamalarda ‘şunu görüştük’ diye paylaşabiliriz.

Daha önce 10-15 güne ihtiyacımız var demiştim. Haluk Bey 12 gün demişti.

4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna verilebilirse müzakerelere geçilebilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek.

Koalisyon görüşmelerinde son noktaya kadar ya da herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır. Bir arayış içerisindeyiz."

www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş