Siyasi tarihimizde bir ilk: Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık ediyor

Türkiye siyasi tarihinde bir ilk yaşanıyor; Türkiye'nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Bakanlar Kurulu'na başkanlık ediyor.

Siyasi tarihimizde bir ilk: Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık ediyor

Türkiye siyasi tarihinde bir ilk yaşanıyor; Türkiye'nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Bakanlar Kurulu'na başkanlık ediyor. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplandı. Toplantıya katılan bakanlar 3 no'lu kapıdan giriş yaptı. Toplantının yapıldığı salona Atatürk portresinin asıldığı görüldü. Aynı salonda yapılan MGK toplantısı sırasında Atatürk portresinin olmaması eleştiri konusu olmuştu.

Toplantının gündem yoğun; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açış konuşmasıyla başlayacak toplantının, Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu arasında "uyum toplantısı" olması bekleniyor.

ERDOĞAN "İSTİŞARE EKSİK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Ak Parti Grup Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerine verdiği yemekte, “Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizmasının yeterince işletilemediği" söylemişti.

Erdoğan'ın, bugünkü toplantıda açış konuşmasında istişarelerin daha sağlıklı işletilmesi konusuna değinmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın bu çerçevede Bakanlar Kurulu üyelerine, Saray'da oluşturulan yeni yapı hakkında da bilgi vereceğini belirttiler.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN YENİ BAŞKANLIKLARINI ANLATACAK

Erdoğan, göreve geldikten sonra yayınladığı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Cumhurbaşkanlığı'nın çalışma düzenini ve kurumsal yapısını değiştirmişti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'ndaki mevcut Başkanlıklara yeni başkanlıklar eklemiş, böylece Saray'daki Başkanlık sayısı 12'ye çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı'nın kurumsal iç işleyişini düzenleyen dört başkanlık olan, Hukuk işleri, Kanun ve Kararlar, İdari ve Mali İşler ile İnsan Kaynakları başkanlıklarına ek olarak 8 başkanlık daha oluşturuldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki, Erdoğan'a görev alanları konusunda düzenli rapor sunacak olan bu Başkanlıklar şöyle;

* Güvenlik Politikaları Başkanlığı

* Uluslararası İlişkiler Başkanlığı

* Strateji Başkanlığı

* Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı

* Ekonomi izleme ve Koordinasyon Başkanlığı

* Bilgi Teknolojileri Başkanlığı

* Kurumsal İletişim Başkanlığı

* Halkla İlişkiler Başkanlığı

"ALTERNATİF DEĞİL" MESAJI

Yine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Erdoğan Bakanlar Kurulu üyelerine yapacağı açış konuşmasında, bu başkanlıkların "bakanlıklara alternatif olmadıklarını" da vurgulayacak.

BAKANLAR 7 SUNUM YAPACAK

Cumhurbaşkanı'nın başkanlığındaki toplantıda, bakanlar da 7 ayrı konuda sunum yapacaklar.

Buna göre;

* Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomi alanında;

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreci konusunda

* İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlik, asayiş ve paralel yapıyla mücadele konusunda

* Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Suriye ve Irak'taki son durum konusunda

* Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ithalat ve ihracat rakamları konusunda

* AB Bakanı Volkan Bozkır da Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda sunum yapacaklar

* Ayrıca güvenlikle ilgili üst düzey bürokratlar da, küresel terörizm konusunda bir sunum yapacaklar.

BASIN TOPLANTISINI ARINÇ DÜZENLEYECEK

Erdoğan'ın Başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu'nun ardından, basın toplantısının kim tarafından yapılacağı konusu da uzun süre siyasi kulislerde tartışma konusu olmuştu. Toplantının Saray'da yapılıyor olması nedeniyle, basın toplantısının da Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü İbrahim Kalın tarafından gerçekleştirilebileceği görüşü ortaya atılmıştı.  Ancak hükümet kaynakları, basın toplantısının her zamanki gibi Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapılacağını açıkladılar

ATATÜRK PORTRESİ YERİNE ASILDI

Toplantının yapıldığı salondan geçilen fotoğraflarda Atatürk portresinin yerine asıldığı görüldü. Aynı salonda yapılan son MGK toplantısında Atatürk portresinin olmaması tartışma yaratmıştı. Eleştiriler sonrasında Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada ise çalışmaların devam ettiği ve portrenin en kısa sürede asılacağı belirtilmişti.

Atatürk portresinin Çankaya Köşkü'ndekinden farklı olması da dikkat çekti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27999565.asp

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş