Ankara Belediyesi’nde zorla Osmanlıspor taraftarlığı

Ankara Belediyesi'ne bağlı güvenlik görevlilerinin, Melih Gökçek'in onursal başkanlığını yaptığı Osmanlıspor'un maçlarına götürülerek zorla taraftar yapıldığı iddia edildi.

Ankara Belediyesi’nde zorla Osmanlıspor taraftarlığı
Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Anfa Güvenlik çalışanlarının, Melih Gökçek'in onursal başkanlığını yaptığı PTT 1. Lig ekibin Osmanlıspor’un maçlarına 'zorla' götürüldüğü ortaya çıktı. Anfa’nın güvenliklerine, oğul Ahmet Gökçek’in kurucu başkanlığını yaptığı Osmanlıspor’un maçlarına gidebilmeleri için Passolig kartı dahi çıkarıldı. Belediye otobüsleriyle toplanan güven görevlileri, görevde olmaları gereken saatte maçlara götürülerek, Osmanlıspor lehine slogan attırılıyor.
Anakent Belediyesi’nin şirketleri arasında yer alan ANFA, başkentteki tüm park ve bahçeleri koruyor. Şirkete bağlı yaklaşık 3 bin güvenlikçi görev yapıyor. Ancak son dönemde ANFA Güvenlik’in bazı uygulamaları, çalışanları isyan ettirme noktasına geldi.

Onursal Başkan Gökçek

Temmuz 2014’de Ankaraspor’un adı Osmanlıspor olarak değiştirilmişti. Osmanlıspor’un kurucu başkanlığına ise Melih Gökçek’in diğer 'veliahtı' Ahmet Gökçek getirildi. Takımın Onursal Başkanı ise Melih Gökçek oldu. Ancak bu süreçte takımın taraftar sıkıntısı baş gösterdi. Bu noktada ise Gökçek’in yönettiği belediye devreye girdi.
ANFA Güvenlik, çalışanlarının kimlikleri topladı ve maçlara gidebilmeleri için PassoLig kartı çıkardı. Bu kartlar, çalışanlara ücretsiz dağıtıldı. Maça gitmeyi kabul etmeyenlere ise baskı yapılarak istifa etmeye zorlandı. Osmanlıspor’un maçlarının olduğu günün sabahında belirlenen yerlere çağrılan güvenlikler, belediyeye ait EGO otobüsleriyle stada taşınıyor. Gece vardiyasından çıkan, evine gitmek yerine stada gitmek zorunda. Yine parkları bekleyen güvenliklerden büyük bölümü, maça gidiyor. Maç günü, parklarda sadece birkaç güvenlik kalıyor.

“İşten atılırım” korkusu

'İşten atılırım' korkusuyla adının yazılmasını istemeyen bir güvenlik görevlisi, "Aç-susuz maçlara götürüyorlar bizi. Hepimizin geçim sıkıntısı var. 1550 TL veriyorlar. Çoğumuzun evi kira. Bazılarımızın ise bankaya kredi borcu var. Karşı çıksak işsiz kalacağız” dedi. Yerel seçimler öncesi kadro sözü verildiğini anlatan bu güvenlik, “Ancak sözlerini tutmadılar” diye konuştu.

Bu güvenliğin anlattığı personelin sadece maçlara değil, AKP’nin seçim çalışmalarına da katılmaya zorlandığını gösterdi. Güvenlik görevlileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılama törenleri, AKP mitingleri gibi siyasi etkinliklere kendilerinin götürüldüğünü söyledi.
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/spor/osmanlisporda_taraftar_skandali-1340437

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş