Göbekli yüzücü Rio'ya damga vurdu

Etiyopyalı Robel Kiros Habte, 100 metre serbest elemelerinin yıldızı(!) oldu

Göbekli yüzücü Rio'ya damga vurdu

2000 Sidney Olimpiyatları'nda 100 metreyi 1 dakika 52.72 saniye ile tamamlayan Ekvador Gineli Eric Moussambani, olimpiyat gündemine oturmuş, en az yüzmede oyunların yıldızı Avustralyalı Ian Thorp kadar konuşulmuştu. 2016 Rio Olimpiyatları'nda ise Michael Phelps fırtınası esiyor. Ara verdiği yüzmeye yeniden dönen ve kariyerinin 21. olimpiyat altın madalyasını kazanan Phelps, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Ancak Phelps kadar konuşulan bir diğer isim yine Afrikalı bir isim oldu. Etiyopyalı Robel Kiros Habte, 100 metre serbest elemelerinin yıldızı(!) oldu.

Serisinde 59 sporcu arasında 64.95 saniyeyle sonuncu olabilen Habte, yarıştan çok yaklaşık 80 kilosuyla konuşuldu. Formda sporcularıyla bilinen yüzmede en kilolu yüzücülerden biri görünümündeki 24 yaşındaki sporcu, elemeleri 47.90'la birinci bitiren Avustralyalı Kyle Chalmers'tan 17 saniyeden daha fazla bir sürede finişi gördü.

Rio'ya, Etiyopya Yüzme Federasyonu'nun özel davetiyle katılan Habte yarış sonrası, "Bu benim olimpiyattaki ilk yarışımdı ve çok mutluyum. Ülkemde genelde herkes koşuyor. Ülkem için farklı bir şeyler yapmak istiyordum ve ben de yüzmek istedim." açıklamalarını yaptı.

Habte'nin derecesi ve fotoğrafları sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Kimisi Etiyopyalı yüzücüyü överken, kimisi de eleştirdi. Akıllara Moussambani'nin geldiği yorumları yapıldı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş