4G başlamadan bitiyor

26 Mayıs’ta yapılacak 4G ihalesi henüz iptal edilmedi ama Bakan Canikli “4G'yi atlayalım 5G'ye geçelim

4G başlamadan bitiyor
26 Mayıs'ta yapılması planlanan 4G ihalesinin iptal edilip edilmeyeceği henüz kararlaştırılmasa da Bakan Canikli, "4G'yi atlayalım 5G'ye geçelim" diyen Erdoğan'ın sözlerinin talimat niteliğinde olduğunu belirtti.
Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre Canikli, Erdoğan’ın yarı başkan olarak, yürütmenin başı olduğunu ifade ederek Erdoğan’ın sözlerinin talimat niteliğinde olduğunu ve önemsenmesi gerektiğini söyledi.

3G ve 4G arasında çok büyük fark olduğunu ama 5G’yi görünce bu farkın detay kalacağını iddia eden Canikli, 4G ihalesinin planlandığı gibi 26 Mayıs’ta yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya da, “Şu anda konu tartışılıyor. Biz de değerlendiriyoruz, hükümetimiz de değerlendiriyor. Yakında netleşir” cevabını verdi.
Erdoğan’ın 4G-5G teknolojisi hakkındaki açıklamaları hakkında konuştuğumuz teknoloji yazarı Serhat Ayan ise 4G-5G’nin iPhone 4-5 gibi bir şey olmadığını belirterek 5G’ye dünyanın 2020 yılından önce geçmesinin mümkün olmadığını ifade etmişti.
5G’nin henüz standartlarının dahi belirlenmediğini, ne gibi özellikler ve yenilikler getireceğinin bilinmediğini dile getiren Ayan, dünyada 2001’de kullanılmaya başlanan 3G teknolojisine Türkiye’nin 2009’da geçtiğini hatırlatarak, 4G’yi atlayarak 5G’yi beklememiz halinde teknolojide 20 yıl geriye düşeceğimizi söylemişti.
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/politika/4gnin_kaderi_belli_oldu-1345146

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş