​Bilim insanlarından katil robot uyarısı

Bine yakın bilim adamı yapay zekanın potansiyeline dikkat çeken bir mektup kaleme aldı.

​Bilim insanlarından katil robot uyarısı

Aralarında ünlü İngiliz astrofizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking, Apple'ın kurucusu Steve Wozniak ve SpaceX'in yöneticisi Elon Musk'ın da aralarında bulunduğu bine yakın bilim adamı yapay zekanın potansiyeline dikkat çeken bir mektup kaleme aldı ve dünyaya "Büyük bir askeri gücün otonom silahları geliştirmeye başlaması, korkunç sonuçlara yol açabilir" mesajı verildi.

Bilim adamları, "katil robot" olarak da bilinen "otonom silah sistemlerinin" ölümcül etkileri konusunda uyarıda bulundu.

Aralarında ünlü İngiliz astrofizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking de bulunduğu bine yakın bilim adamının imzasını taşıyan ortak mektup, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki Uluslararası Yapay Zeka Konferansı'nda okundu.

Mektupta "Hedef seçiminde hala insanlara bağlı olan seyir (cruise) füzeleri ve insansız hava araçlarından farklı olarak yapay zekayla kontrol edilen silahlar ya da katil robotlar, hedeflerini insanlarla doğrudan iletişim kurmadan seçip vuracak. Büyük bir askeri gücün otonom silahları geliştirmeye başlaması, korkunç sonuçlara yol açabilir" ifadeleri kullanıldı.

Otonom silahların barut ve nükleer silahların ardından savaş alanında "üçüncü devrim" olarak nitelendiğine dikkat çekilen mektupta, "Nükleer, kimyasal ya da biyolojik silahların aksine otonom silahlar, çok sayıda ve düşük maliyetle üretilebilecek. Bu silahlar, kolayca karaborsaya, oradan da terör örgütlerinin eline düşebilir. Dünyanın önde gelen askeri güçlerinden birinin otonom silah geliştirmeye başlamasının, küresel bir yarışa yol açması kaçınılmazdır. Bu durumda otonom silahlar, geleceğin kalaşnikofu haline gelecektir" denildi.

Otonom silahların suikastler, soykırım ve nüfus kontrolü gibi kitlesel ölümlere yol açacak eylemler için ideal seçenek olacağına işaret edilen mektupta, "Dünyanın önde gelen askeri güçleri, otonom silah geliştirme yarışını daha başlamadan sona erdirmek zorundadır" ifadesine yer verildi.

Mektubu imzalayanlar arasında Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, merkezi Amerika'nın Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX şirketinin Üst Yöneticisi Elon Musk, İngiliz yapay zeka araştırmaları yapan DeepMind şirketinin kurucusu Demis Hassabis, filozof Noam Chomsky ve Google yöneticilerinden Peter Norvig de yer alıyor.

Mektup, Yaşamın Geleceği Enstitüsü'nün (Future of Life Institute - FLI) internet sitesinde de yayımlandı.

Google Deepmind

Google DeepMind, Britanya merkezli bir yapay zeka şirketi... Geçen yıl Google tarafından satın alınan şirket, IBM'in Deep Blue veya Watson teknolojilerinin aksine önceden programlanmayan, sonradan öğrenebilen yapay zeka üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Daha çok video oyunları üzerinde testler gerçekleştiren DeepMind'ın Space Invaders veya Breakout gibi yapımlarda da imzası bulunuyor.

Spacex

2002 yılında, daha önce PayPal'ın da kurucularından olan, Tesla Motors şirketinin CEO'su Elon Musk tarafından; Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9 isimli, en baştan tekrar kullanılabilirlik için tasarlanmış olan, uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış olan, Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere Dragon (insansız) uzay aracını geliştirdi. Dragon uzay aracının insanlı hali geliştirme aşaması olarak biliniyor. SpaceX'in başarıları arasında şunlar bulunmaktadır: 28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket (Falcon 1); 9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi; 25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş