Bu bilgisayarlar size çocukluğunuzu hatırlatacak!

Kişisel bilgisayarların bugüne gelmesinde büyük rol oynamış 10 ikonik marka ve model

Bu bilgisayarlar size çocukluğunuzu hatırlatacak!

Apple 2


Apple'ın ilk kez beş renkli elma logosunu kullandığı bilgisayarı Apple 2, monitörü, disk sürücüleri ve döneminin tasarım anlayışına göre elegant kalan klavyesi ile 70'li yıllarda iş dünyasında büyük ilgi görmüştü.

IBM ThinkPad

IBM laptopların alamet-i farikası, tuşların arasında yer alan kırmızı küçük toptu. Bu minik top ile imleçi kolayca kontrol ettirilebiliyordu. Lenovo hala Thinkpad ailesinde bu kırmızı ikonik mouse topunu kullanmaya devam ediyor.

Alienware Area 51

Oyun PC'si deyince akla ilk gelen AAlienware'ın en çok dikkat çeken modellerinin başında ise Area 51 geliyordu. Çok karmaşık teknik bilgiye sahip olmadan bir PC satın alıp tüm oyunları oynamak isteyenlerin rüyasına giren bir cihaz olarak tarihte yerini aldı.

Apple MacBook

Eğer ikonik bir PC tasarımından bahsediyorsak, Apple'ın bilgisayarlarından sıklıkla bahsetmek zorundayız. MacBook modelleriyle o kadar büyük beğeni topladı ki, sonunda Windows laptop üreticileri de sade ve ince tasarımlara sahip laptoplar üretmek zorunda kaldılar.


IBM PC

286'nın ne olduğunu çoğunuz hatırlamıyordur. Siyah ekran üzerinde DOS yazan işletim sistemleriyle yıllarca soğuk iş makineleri olarak göründü ve evlerin salonlarına değil, ofislerin karanlık köşelerine yerleştirildi.

Apple Mac Pro (2013)

Apple'ın masaüstü PC'si Mac Pro, siyah silindirik yapısı nedeni ile ofiste şık bir çöp kutusu ile karıştırılmasına dahi neden oldu ancak Apple tasarım tercihinden ödün vermedi ve sade, şık, kompakt tasarımıyla Mac Pro kısa sürede diğer PC üreticilerine örnek oldu.


Lenovo Yoga 3 Pro

Lenovo, IBM'in laptop birimini satın aldıktan sonra ikinci dönüm noktasını Yoga 3 Pro ile yaşadı desek yanlış olmaz. Diğer üreticilerin ortaya koyamadığı başarılı bir tasarımla, katlanan cihaz fikriyle laptopları ve tabletleri birleştirmişti.

Microsoft Surface Pro

Klavyeli kılıfıyla birlikte gelen Surface Pro aslında bir tablet olarak satılıyor olsa da Intel işlemcisi ve masa üstü Windows işletim sistemiyle, bir laptop'tan farksız çalışıyor. Üstelik uygun fiyatıyla da rakip tabletlerle yarışabiliyor.


Sony Vaio

Netbook'lar popülerken Sony'nin Vaio modelleri de ince, hafif ve güçlü modeller olarak bu furyada büyük beğeni topladı. Hatta pantolonların arka cebine sığacak şekilde tasarlanmış 8 inçlik mini Sony Vaionetbook'u, bugünün mini tabletleriyle karşılaştırmak mümkün.


BBC Microcomputer

İngiltere'de BBC tarafından üretilen bu eski PC, okul çağındaki çocukların eğitimi için tasarlanmıştı. Televizyona bağlanan bilgisayar, aynı Commodore 64 veya Amiga gibi, oyunlar ve ders programları çalıştırabiliyordu, kodlama yapma imkanı sağlıyordu.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş