​Chrome, zararlı sitelere daha hassas olacak

Chrome, zararlı internet sitelerine kullanıcıların erişememesi için güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarmaya hazırlanıyor.

​Chrome, zararlı sitelere daha hassas olacak

İnternette gezinirken Chrome'un güvenlik uyarısına bir veya daha fazla defa rastlamış olma ihtimaliniz yüksek. Google, Safe Browsing (Güvenli Gezinti) işlevinde geliştirmeler yaptığını ve değişiklikleri önümüzdeki birkaç hafta içinde etkin hale getireceğini söylüyor. Bu geliştirmeler sonucunda Google, zararlı, olta saldırıları veya istenmeyen yazılımlar içeren sayfaları daha isabetli algılayacağı için, alacağımız uyarıların sayısının artmasını bekleyebiliriz.

Firma, geçtiğimiz birkaç ay içinde "ad injector" türü uygulamalara odaklanmıştı. Bu tür uygulamalar, sayfalara sonradan reklam eklemekte ve zararlı saldırılarında kullanılıyordu. Safe Browsing'in kullanıcıların ad injector'leri bilgisayarlarına yüklemelerine engel olması bekleniyor.

Google'a göre Firefox ve Safari'de de kullanılan Safe Browsing, Mayıs itibariyle günde 5 milyon uyarı gösteriyor. Sistemin şimdiye kadar ayda 50.000 zararlı web sitesi ve 90.000 olta saldırısı sitesi keşfettiği söyleniyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş