Fransız ordusu siber operasyonlar komutanlığı kuruyor

Fransa Savunma Bakanı Le Drian, genelkurmaya bağlı çalışacak ve ocak ayından itibaren faaliyete geçecek siber operasyonlar komutanlığında 2 bin 600 siber savaşçının görev yapacağını açıkladı.

Fransız ordusu siber operasyonlar komutanlığı kuruyor

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ocak ayından itibaren faaliyete geçecek ve genelkurmay başkanlığına bağlı oluşturulacak siber operasyonlar komutanlığında 2 bin 600 siber savaşçının görev yapacağını söyledi.

Rennes'de Fransız ordusunun siber saldırılara karşı yeniden yapılanması ve doktrin düzenleme çalışmaları hakkında bir programa katılan Le Drian, siber saldırılara karşılık vermek ve sayısal savaşa hazır hale gelmek amacıyla yeni birimlerin kurularak Fransız ordusuna dahil edileceğini söyledi.

Le Drian, bu amaçla ocak ayı itibariyle genelkurmay başkanlığına bağlı çalışacak siber operasyonlar komutanlığının kurulacağını ve 2 bin 600 kişiden oluşan siber savaşçıların göreve başlayacağını kaydetti. Fransız ordusunda artık siber savaş biriminin vazgeçilmez olduğunu belirten Le Drian, "20. yüzyılın başında havacılık ve uçaklar savunma sanayiini yeniden belirlediği gibi, şimdi de siber savunma ve saldırılar savaş sanatına yeni boyutlar kazandırıyor" dedi.

Savaş döneminde siber ordunun saldırıya yanıt olacağını söyleyen Le Drian, ordunun yeni savunma doktrininin, istihbarat, koruma-savunma ve saldırgan enformasyon mücadelesi olduğunu açıkladı.

Fransız bakan bu amaçla oluşturulacak siber mücadele birimlerinin, Fransa'nın çıkarlarına saldıran düşmanın ağ ve sistemlerine zarar vermek, geçici veya kalıcı devre dışı bırakmak hedefleriyle çalışacağını kaydetti. Le Drian, siber yollarla yapılan saldırıların fiziki silahlarla yapılan saldırılar gibi değerlendirilerek savaş sebebi olabileceğini belirtti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş