​Twitter, Spotify gibi devleri vuran DDos saldırısı

Sabah saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan DDos saldırıları Türkiye'yi de etkiledi. Aralarında Twitter, Spotify, Pinterest gibi devlerin de bulunduğu birçok web sitesine erişimde kesintiler yaşandı.

​Twitter, Spotify gibi devleri vuran DDos saldırısı
DDos saldırısının bu sabaha karşı ABD’de başladığını ve en çok ülkenin doğusunu etkilediğini bildirdi.


Kullanıcıların; Reddit, Twitter, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify başta olmak üzere birçok siteye erişimi iyice zorlaştı. Paypal, Pinterest ve Tumblr gibi sitelerle bazı kablolu hizmet sağlayıcılara erişimde de kesintiler olduğu bildirildi.

Aslında saldırının hedefinde DynDNS vardı. Birçok siteye DNS sağlayan DynDNS'e yapılan saldırı bu nedenle bu kadar büyük çaplı ve etkili oldu.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme), sistemlerin erişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırı türü olmakla birlikte günümüzde oldukça fazla yapılır hale geldi.


Bir süre Türkiye'de de kesintiler yaşanırken kesinti sıklığının azaldığı gözleniyor.


BBC Türkçe’nin haberine göre; Saldırı DynDNS’nin “DDos” kısaltmasıyla bilinen “Hizmetin Dağıtılmış Reddi” (Distributed Denial of Service) verilerine boğulmasıyla başladı, bu da bu hizmeti kullanan internet kullanıcılarının aradıkları sitelere ulaşmalarını güçleştiren bir etki yarattı.
Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ya da neden DynDNS’nin hedef olduğu henüz anlaşılamadı.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş