Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsünün spermde altı ay yaşayabildiği tespit edildi.

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

İtalya'nın başkenti Roma'daki Spallanzani Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsünde yürütülen araştırmada Zika virüsünün spermde 6 ay yaşayabildiği saptandı.

İTALYAN HASTADA TESPİT EDİLDİ

Daha önceki araştırmalar virüsün spermde 3 ay kadar kalabileceğini gösterirken, 30'lu yaşlarda olan bir İtalyan hastanın ilk belirtileri göstermesinin 6 ay sonrasında sperminden Zika virüsüne rastlandığı belirtildi.

HAİTİ ZİYARETİ SIRASINDA VİRÜSÜ KAPTI

Haiti'yi ocak ayında ziyareti sırasında sivrisinek tarafından ısırıldığını ifade eden İtalyan hastanın, aynı ay içerisinde ülkesine dönmesinin akabinde yüksek ateş, halsizlik ve deride döküntü gibi belirtiler gösterdiği vurgulandı. Yapılan testlerde, hastanın idrarı, tükürük ve sperminde ilk belirtilerin görülmesinin 93 gün sonrasında Zika virüsünün bulunduğu bildirildi.

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

181 GÜN SONRA HALA ZİKA VİRÜSÜ SPERMLERDE YAŞIYORDU

İlk belirtilerden 181 gün sonra yapılan testlerde hastanın sperminde hala Zika virüsünün görüldüğünü kaydeden doktorlar, erkek üreme sisteminde virüsün kendikendine üreyebileceği ihtimaline işaret etti.

KAN VE CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA DA BULAŞIYOR

Çalışmanın sonuçları, "Eurosurveillance" dergisinde yayımlandı. Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş