13 gizemli tarihi anıt

Birbirinden heybetli ve bir o kadar gizemli tarihi anıtlar.

Binlerce yıl önce yaşamış insanlar günümüzde nasıl yapıldığı açıklanamayan çarpıcı binalar yapmış. Bu binalar o kadar büyük ki bilim adamları kim, neden ve en önemlisi nasıl yapıldıklarını hala açıklayabilmiş değil.

1. Stonehenge, İngiltere - Efsaneye göre taştan anıt büyücü Merlin tarafından yapılmış. Yapılış amacı hala gizemini koruyor.

2. Baalbek, Lübnan - Romalıların 1000 tonluk taştan blokları nasıl taşıyıp yerleştirdiği merak konusu.

3. Newgrange, İrlanda - İrlandalıların batıl inancına göre bu yer elfler ve perilerin ülkesine açılan bir kapı.

4. Kuzey Kafkasya Dolmenleri, Rusya - Bu taşlar tonlarca ağırlıkta ve bu yapılar neredeyse 5000 yıllık. Bazı dormenler iyileştirici güce sahip.

5. Tikal, Guatemala - Mayaların en büyük yerleşimlerinden biri. Piramit yapısıyla dikkat çekiyor. Ne amaçla kullanıldığı net olarak bilinmiyor.

6. Bolşoy Zayatsky Adası taş labirentler, Rusya - Kayalar tarafından oluşturulan izleri takip ederseniz bir süre sonra girdiğiniz yerden çıkış yapabilirsiniz.

7. Petra, Ürdün - Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte kayaların arasında bir anıtsal 'yuva'.

8. Taş Küreler, Kosta Rika - Çalışanlar buldukları bu kürenin içinde altın saklı olduğuna inanıyormuş. Turistleri çekmek için şehir meydanına taşınmış. Ama gizemini hala koruyor.

9. Terrakotta Ordusu, Çin - İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan terrakotta heykeller. Bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı.

10. Angkor Vat, Kamboçya - 200 tapınak topluluğu her iki tarafından bakıldığında sadece üçünü görebilecek şekilde tasarlanmış.

11. Timbuktu, Mali - Camilerin eşsiz mimarisini görmek isteyen turistler için çekici bir yer.

12. Paskalya Adası Heykelleri, Şili - Pasifik Okyanusu sularındaki küçük bir arazi devasa gizemli heykellerle kaplı.

13. Büyük Gize Sfenksi, Mısır - Çölün ortasındaki devasa heykel, belki de tüm zamanların en büyük gizemi.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş